HON Mod HLPLLEG30U Worksurface U-Leg
Login to View Prices
HON Mod HLPLLEG30U Worksurface U-Leg
HON Mod HLPLLEG30U Worksurface U-Leg – 30″ – Finish: Silver
Additional information
| Weight | 16.5000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 32.31 × 32.87 × 8.31 in |
| Overall Width | 29.75" |
| Color Family | Silver |
| For Use With | HON® Mod Table Tops |
| Height (Max) | 27.86" |
| Base Type | U-Leg |
| Ship Class Code | F |
| Caster/Glide/Wheel | Glide |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Base Color | Silver |
| Disclaimer Statement | Top and Legs sold and shipped separatelyORDER BOTH. |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Overall Depth | 2" |
| Base/Leg Material | Steel |
| Global Product Type | Communal-Work & Training Table Bases/Legs |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 194966437045 |
| MPN | HLPLLEG30U.SLVR |
| Brand | HON® |
| product-type | Worksurface U-Leg |
| product-color-finish | Silver |
| brand-name | HON |
| features | Durable |
| manufacturer | The HON Company |
| product-model | HLPLLEG30U |
| product-name | Mod HLPLLEG30U Worksurface U-Leg |
| dimensions | 30" Width |
| product-line | Mod |
| manufacturer-part-number | HONLPLLEG30USVR |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | This U-Leg is part of the HON Mod Desk Collection that delivers simplicity and adaptability to enhance your productivity. The contemporary design feels perfectly at home in either a private office or an open floor plan. Use this 30" wide U-leg to support any 30" deep Mod worksurface. Color of this straight leg with a stabilizing beam matches the Mod finishes – Simply White, Slate Teak and Traditional Mahogany – so you can create an office suite to fit your needs. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1070136533.html','_blank','height=800,width=780,resizable=yes,scrollbars=yes,toolbar=no,menubar=no,location=no,directories=no,status=no');return false;">More from the Manufacturer</a></p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.