HON Mod HLPLTBL48RND Conference Table Top
Login to View Prices
HON Mod HLPLTBL48RND Conference Table Top
HON Mod HLPLTBL48RND Conference Table Top – 48″ – Finish: Traditional Mahogany
Additional information
| Weight | 62.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50.19 × 53.06 × 4.19 in |
| Top Shape | Round |
| Edge Detail Profile | Square Edge |
| Special Features | 48" Top |
| Top Material | Laminate |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color Family | Mahogany |
| Top Thickness | 1" |
| For Use With | HON® Mod Legs and Bases |
| Height (Max) | 1" |
| Top Color | Traditional Mahogany |
| Compliance Standards | Meets or Exceeds ISTA Performance Standards |
| Ship Class Code | S |
| Global Product Type | Conference Table Tops |
| Diameter | 48" |
| Disclaimer Statement | Top and Base sold and shipped separately—ORDER BOTH. |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 194966436475 |
| MPN | HLPLTBL48RND.LTM1 |
| Brand | HON® |
| product-type | Conference Table Top |
| product-color-finish | Traditional Mahogany |
| shape | Round |
| brand-name | HON |
| features | Durable |
| manufacturer | The HON Company |
| product-model | HLPLTBL48RND |
| product-name | Mod HLPLTBL48RND Conference Table Top |
| dimensions | 48" Diameter |
| product-line | Mod |
| manufacturer-part-number | HONTBL48RNDLT1 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | Conference tabletop is part of the Mod Desk Collection that delivers simplicity and adaptability to enhance your productivity. Contemporary design feels perfectly at home in either a private office or an open floor plan. Metal-to-metal fastening system allows precise assembly. This 48" diameter round top can be added to a Mod Conference Table X-base (sold separately) to create a complete table that seats up to five people. Finished table height is 29" to match Mod desk heights. Durable, Traditional Mahogany laminate on the 1" thick top is scratch-resistant, spill-resistant and stain-resistant. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1070136458.html','_blank','height=800,width=780,resizable=yes,scrollbars=yes,toolbar=no,menubar=no,location=no,directories=no,status=no');return false;">More from the Manufacturer</a></p> |
| packaged-quantity | 1 Each |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.