MicroRaves Incredi-Bowl Base, 32 oz, 8.5″ Diameter x 1.92″ h, Black, Plastic, 150/Carton
Login to View Prices
Withstands temperatures to 230°F under heat lamps, in warming units or the microwave. Resistant to hot grease and oils. Great for cold foods too. Tough, cut-resistant material is also light and durable.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 10.7100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.32 × 17.72 × 9.10 in |
| Height | 1.92" |
| Microwave Safe | Yes |
| Diameter | 8.5" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Takeout Food Containers |
| Material Type | Plastic |
| Material(s) | Polypropylene |
| Color(s) | Black |
| Food Container Type | Base |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Interior Volume Capacity | 32 oz |
| Number of Compartments | 1 |
| Hinged Lid (Yes/No) | No |
| Vented (Yes/No) | No |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 721844421294 |
| MPN | 4608532 |
| Brand | Anchor Packaging |








Reviews
There are no reviews yet.