Microfiber Wall/Stair Wet Mopping Pad, 13.75 x 5.5 x 0.5, Blue
Login to View Prices
Unique nylon/polyester microfiber pad captures more dust and dirt particles than conventional pads. Reinforced double-finished edges help to sustain pad’s shape and durability. Still effective after repeated launderings.
Additional information
| Weight | 0.1660 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.70 × 5.50 × 0.50 in |
| Mop Head Color | Blue |
| Mop Head Style | Microfiber Wet Room Pad |
| Mop Head Type | Wet Mop Pad |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Wet Mop Head Pads |
| Application | Floors |
| Compliance Standards | LEED Applicable |
| Washable | Yes |
| Ship Class Code | B |
| For Use With | Rubbermaid® Commercial Q550 Pad Holder |
| Mop Head Size | 13.75" x 5.5" x 0.5" |
| Mop Head Material | Microfiber |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 086876173741 |
| MPN | FGQ82000BL00 |
| Brand | Rubbermaid® Commercial |













Reviews
There are no reviews yet.