Blue color-coding visually indicates that the bucket is dedicated to floor-finishing tasks. Angled, washboard-surface wall simplifies removing excess finish from your application pad. Lip-mounted notches allow you to prop mop handles up and keep them ready for use. Twist-valve enables easy finish release. Smooth, nonporous surface streamlines cleanup.Package Includes: (1) Lid
Additional information
| Weight | 10.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.70 × 15.20 × 12.89 in |
| Mop Head Size Range | Floor Finishing |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Finish Buckets |
| Capacity Range (Volume) [Ma | 3 gal |
| Depth | 14.7" |
| Width | 26.2" |
| Height | 16.2" |
| Compliance Standards | LEED Applicable |
| Caster/Glide/Wheel Type | Four 3" TPR Swivel Casters |
| Color(s) | Blue/Black |
| Ship Class Code | B |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Green Information | Packaging contains a minimum of 30% post-consumer recycled content. |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Package Includes | (1) Lid |
| UPC | 086876176858 |
| MPN | FGQ93000BLUE |
| Brand | Rubbermaid® Commercial |











Reviews
There are no reviews yet.