Color coded products help reduce cross contamination by differentiating area of use. Patent pending zig-zag scrubbing strips and high quality knitting for better absorption and debris pickup. Double-finished edges provide durability and shape retention. Durable up to 500 launderings. Bleach safe. Hypoallergenic, lint-free, nonabrasive.
Additional information
| Weight | 3.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.00 × 17.00 × 3.00 in |
| Application | General Purpose |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Scent | Unscented |
| Towel/Wipe Type | Cleaning Cloths |
| Width | 16" |
| Ship Class Code | C |
| Product Packaging | Pack |
| Dirt Types | Liquid |
| Number of Towels/Wipes Per | 24 |
| Global Product Type | Washable Cleaning Cloths |
| Length | 16" |
| Material(s) | Microfiber |
| Color(s) | Blue |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 086876215243 |
| MPN | 1820583 |
| Brand | Rubbermaid® Commercial |














Reviews
There are no reviews yet.