Metro Wall Clock, 9″ Diameter, Silver Case, 1 AA (sold separately)
Login to View Prices
Experience accurate timekeeping, quiet operation, and effortless style with this Metro resin analog wall clock. Featuring large black numbers on a sleek white face with silent-running hands, this battery-powered clock keeps time accurately with minimal noise and offers easy visibility from afar. Enriches office interiors with its understated design and stylish case.
Additional information
| Weight | 0.9080 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.84 × 9.01 × 2.49 in |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Model Name/Number | Metro |
| Clocks Dial Diameter | 9" |
| Case Material | Resin |
| Case Color(s) | Silver |
| Shape | Round |
| Face Color(s) | White |
| Second Hand Color(s) | Red |
| Power Source(s) | 1 AA (sold separately) |
| Time Format | Standard (12-Hour) |
| Clocks Display Type | Analog |
| Second Hand/Display | Yes |
| Hand/Digit Color(s) | Black |
| Global Product Type | Wall Clocks |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 731742200143 |
| MPN | 14220SV-3364 |
| Brand | Infinity Instruments |
















Reviews
There are no reviews yet.