Medline Universal Single Tube Crutch – 399.04 lb Load Capacity
Additional information
| Brand | Medline Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Underarm Crutch |
| Maximum Adjustable Height | 79.20" |
| Minimum Adjustable Height | 55.20" |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Maximum Load Capacity | 399.04 lb |
| Brand Name | Medline |
| Manufacturer | Medline Industries, Inc |
| Product Name | Universal Single Tube Crutch |
| Manufacturer Part Number | MDS80542 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Single-tube crutches feature a unique, sporty design. Adjustable length provides the perfect fit for youths, adults and tall adults. Crutches have been specially designed for those looking for strength and durability. Crutches can support all users up to 400 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 2 |

