Medline SensiCare Ice Blue Nitrile Exam Gloves – Small Size – Dark Blue – Powder-free, Comfortable, Chemical Resistant, Latex-free, Beaded Cuff, Textured Fingertip, Non-sterile, Durable – For Medical – 250 / Box – 9.50″ Glove Length
Additional information
| Brand | Medline Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Examination Gloves |
| Size Standard | Small |
| Glove Length | 9.50" |
| Product Color | Dark Blue |
| Country Of Origin | Malaysia |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Medline |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Medline Industries, Inc |
| Product Name | SensiCare Ice Blue Nitrile Exam Gloves |
| Product Line | Sensicare Ice |
| Application/Usage | Medical |
| Manufacturer Part Number | MDS6801 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Powder-free exam gloves are made using the latest advancements in technology to offer outstanding comfort and performance. Durable nitrile material is incredibly soft while providing excellent chemical-resistance and barrier protection. Latex-free gloves are tested for safe use with chemotherapy drugs. Enhanced tactile sensitivity allows you to accurately work with smaller items. Gloves are recommended for use in areas that may involve higher levels of stress on exam gloves or areas that deal with harsh chemicals or liquid immersion.</p> |
| Packaged Quantity | 250 / Box |
Medline SensiCare Ice Blue Nitrile Exam Gloves – Medium Size – Dark Blue – Powder-free, Comfortable, Chemical Resistant, Latex-free, Beaded Cuff, Textured Fingertip, Non-sterile, Durable – For Medical – 250 / Box – 9.50″ Glove Length
Additional information
| Brand | Medline Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Examination Gloves |
| Size Standard | Medium |
| Glove Length | 9.50" |
| Product Color | Dark Blue |
| Country Of Origin | Malaysia |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Medline |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Medline Industries, Inc |
| Product Name | SensiCare Ice Blue Nitrile Exam Gloves |
| Product Line | Sensicare Ice |
| Application/Usage | Medical |
| Manufacturer Part Number | MDS6802 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Powder-free exam gloves are made using the latest advancements in technology to offer outstanding comfort and performance. Durable nitrile material is incredibly soft while providing excellent chemical-resistance and barrier protection. Latex-free gloves are tested for safe use with chemotherapy drugs. Enhanced tactile sensitivity allows you to accurately work with smaller items. Gloves are recommended for use in areas that may involve higher levels of stress on exam gloves or areas that deal with harsh chemicals or liquid immersion.</p> |
| Packaged Quantity | 250 / Box |
Medline SensiCare Ice Blue Nitrile Exam Gloves – Large Size – Dark Blue – Powder-free, Comfortable, Chemical Resistant, Latex-free, Beaded Cuff, Textured Fingertip, Non-sterile, Durable – For Medical – 250 / Box – 9.50″ Glove Length
Additional information
| Brand | Medline Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Examination Gloves |
| Size Standard | Large |
| Glove Length | 9.50" |
| Product Color | Dark Blue |
| Country Of Origin | Malaysia |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Medline |
| Features | Durable |
| Manufacturer | Medline Industries, Inc |
| Product Name | SensiCare Ice Blue Nitrile Exam Gloves |
| Product Line | Sensicare Ice |
| Application/Usage | Medical |
| Manufacturer Part Number | MDS6803 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Powder-free exam gloves are made using the latest advancements in technology to offer outstanding comfort and performance. Durable nitrile material is incredibly soft while providing excellent chemical-resistance and barrier protection. Latex-free gloves are tested for safe use with chemotherapy drugs. Enhanced tactile sensitivity allows you to accurately work with smaller items. Gloves are recommended for use in areas that may involve higher levels of stress on exam gloves or areas that deal with harsh chemicals or liquid immersion.</p> |
| Packaged Quantity | 250 / Box |
Medline SensiCare Ice Blue Nitrile Exam Gloves – X-Large Size – Blue – Powder-free, Comfortable, Durable, Beaded Cuff, Latex-free, Non-sterile, Textured Fingertip, Chemical Resistant – For Medical – 230 / Box – 9.50″ Glove Length
Additional information
| Brand | Medline Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Examination Gloves |
| Size Standard | X-Large |
| Glove Length | 9.50" |
| Product Color | Blue |
| Country Of Origin | Malaysia |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Medline |
| Features | Chemical Resistant |
| Manufacturer | Medline Industries, Inc |
| Product Name | SensiCare Ice Blue Nitrile Exam Gloves |
| Product Line | Sensicare Ice |
| Application/Usage | Medical |
| Manufacturer Part Number | MDS6804 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Powder-free exam gloves are made using the latest advancements in technology to offer outstanding comfort and performance. Durable nitrile material is incredibly soft while providing excellent chemical-resistance and barrier protection. Latex-free gloves are tested for safe use with chemotherapy drugs. Enhanced tactile sensitivity allows you to accurately work with smaller items. Extra-large gloves are recommended for use in areas that may involve higher levels of stress on exam gloves or areas that deal with harsh chemicals or liquid immersion.</p> |
| Packaged Quantity | 230 / Box |























