Medline Nonsterile Woven Gauze Sponges

Login to View Prices
Medline Nonsterile Woven Gauze Sponges – 8 Ply – 2″ x 2″ – 200/Box – White
Additional information
| Brand | Medline Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Gauze Sponge |
| Product Color | White |
| Product Material | Cotton |
| Country Of Origin | China |
| Number Of Plys | 8 |
| Bandage Size | – 2" Width x 2" Length |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Medline |
| Features | Woven |
| Manufacturer | Medline Industries, Inc |
| Product Name | Nonsterile Woven Gauze Sponges |
| Application/Usage | Dressing |
| Manufacturer Part Number | NON25208 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Nonsterile gauze sponges are ideal for wound dressings, wound packing and general wound care. Each latex-free sponge is made of 100 percent woven cotton. Clean, debris-free packing has folded edges to prevent unraveling. 8-ply sponges are also packed in a coated paper envelope to reduce fiber debris. Easy-open envelope is carefully sealed to prevent the intrusion of dust and contaminants.</p> |
| Packaged Quantity | 200 / Box |
Medline Nonsterile Woven Gauze Sponges

Login to View Prices
Medline Nonsterile Woven Gauze Sponges – 12 Ply – 2″ x 2″ – 200/Box – White
Additional information
| Brand | Medline Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Gauze Sponge |
| Product Color | White |
| Product Material | Cotton |
| Country Of Origin | China |
| Number Of Plys | 12 |
| Bandage Size | – 2" Width x 2" Length |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Medline |
| Features | Woven |
| Manufacturer | Medline Industries, Inc |
| Product Name | Nonsterile Woven Gauze Sponges |
| Application/Usage | Dressing |
| Manufacturer Part Number | NON25212 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Nonsterile gauze sponges are ideal for wound dressings, wound packing and general wound care. Each latex-free sponge is made of 100 percent woven cotton. Clean, debris-free packing has folded edges to prevent unraveling. 12-ply sponges are also packed in a coated paper envelope to reduce fiber debris. Easy-open envelope is carefully sealed to prevent the intrusion of dust and contaminants.</p> |
| Packaged Quantity | 200 / Box |
Medline Nonsterile Woven Gauze Sponges

Login to View Prices
Medline Nonsterile Woven Gauze Sponges – 12 Ply – 3″ x 3″ – 200/Box – White
Additional information
| Brand | Medline Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Gauze Sponge |
| Product Color | White |
| Product Material | Cotton |
| Country Of Origin | China |
| Number Of Plys | 12 |
| Bandage Size | – 3" Width x 3" Length |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Medline |
| Features | Woven |
| Manufacturer | Medline Industries, Inc |
| Product Name | Nonsterile Woven Gauze Sponges |
| Application/Usage | Dressing |
| Manufacturer Part Number | NON25312 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Nonsterile gauze sponges are ideal for wound dressings, wound packing and general wound care. Each latex-free sponge is made of 100 percent woven cotton. Clean, debris-free packing has folded edges to prevent unraveling. 12-ply sponges are also packed in a coated paper envelope to reduce fiber debris. Easy-open envelope is carefully sealed to prevent the intrusion of dust and contaminants.</p> |
| Packaged Quantity | 200 / Box |
Medline Nonsterile Woven Gauze Sponges

Login to View Prices
Medline Nonsterile Woven Gauze Sponges – 8 Ply – 4″ x 4″ – 200/Box – White
Additional information
| Brand | Medline Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Gauze Sponge |
| Product Color | White |
| Product Material | Cotton |
| Country Of Origin | China |
| Number Of Plys | 8 |
| Bandage Size | – 4" Width x 4" Length |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Medline |
| Features | Woven |
| Manufacturer | Medline Industries, Inc |
| Product Name | Nonsterile Woven Gauze Sponges |
| Application/Usage | Dressing |
| Manufacturer Part Number | NON25408 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Nonsterile gauze sponges are ideal for wound dressings, wound packing and general wound care. Each latex-free sponge is made of 100 percent woven cotton. Clean, debris-free packing has folded edges to prevent unraveling. 8-ply sponges are also packed in a coated paper envelope to reduce fiber debris. Easy-open envelope is carefully sealed to prevent the intrusion of dust and contaminants.</p> |
| Packaged Quantity | 200 / Box |
Medline Nonsterile Woven Gauze Sponges

Login to View Prices
Medline Nonsterile Woven Gauze Sponges – 12 Ply – 4″ x 4″ – 200/Box – White
Additional information
| Brand | Medline Industries, Inc |
|---|---|
| Product Type | Gauze Sponge |
| Product Color | White |
| Product Material | Cotton |
| Country Of Origin | China |
| Number Of Plys | 12 |
| Bandage Size | – 4" Width x 4" Length |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Medline |
| Features | Woven |
| Manufacturer | Medline Industries, Inc |
| Product Name | Nonsterile Woven Gauze Sponges |
| Application/Usage | Dressing |
| Manufacturer Part Number | NON25412 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Nonsterile gauze sponges are ideal for wound dressings, wound packing and general wound care. Each latex-free sponge is made of 100 percent woven cotton. Clean, debris-free packing has folded edges to prevent unraveling. 12-ply sponges are also packed in a coated paper envelope to reduce fiber debris. Easy-open envelope is carefully sealed to prevent the intrusion of dust and contaminants.</p> |
| Packaged Quantity | 200 / Box |




