Magnetic Steel Dry Erase Marker Board, 72″ x 48″, White Surface, Satin Aluminum Frame
Login to View Prices
Stylish and functional dry erase board that also doubles as magnetic bulletin board. Built with a magnetic lacquered-steel surface that is suitable for frequent use and is compatible with all dry-erase markers. Modern, contoured aluminum frame features attractive, protective, black, rounded, plastic corners. Four-corner system enables vertical and horizontal mounting with included hardware. Dry erase markers and eraser sold separately.Package Includes: Accessory Tray/Rail; Mounting Kit
Additional information
| Weight | 34.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 77.17 × 49.41 × 1.38 in |
| Surface Use Rating | Heavy/Frequent Use |
| Global Product Type | Dry Erase Boards – Wall-Mount |
| Supports Custom Surface For | No |
| Preformatted Board Surface | No |
| Package Includes | Mounting Kit |
| Magnetic Board Surface | Yes |
| Board Surface Type(s) | Dry Erase |
| Flipchart Mounting System | No |
| Surface Color | White |
| Dedicated Projection Screen | No |
| Frame Color/Finish | Satin |
| Board Height | 48" |
| Frame Material | Aluminum |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Board Width | 72" |
| Mounting Details | Four-Corner Vertical/Horizontal Wall-Mount System (Included) |
| Board Depth | 0.5" |
| Surface Material | Lacquered Steel |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 087547437353 |
| MPN | UNV43735 |
| Brand | Universal® |


















Reviews
There are no reviews yet.