Magic Eraser Squeeze Mop, Blue/White Magic Eraser Sponge Head, 54.7″ White Handle
Login to View Prices
Bring the cleaning power of a Magic Eraser to a floor surface with this blue and white mop. Its deep penetrating action helps lift away dirt and grime to leave spaces looking clean, and the squeeze function allows for easy removal of excess water. This Mr. Clean mop is versatile enough to use on vinyl, tile, marble, stone, and no-wax floors.
Additional information
| Weight | 1.9790 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 52.50 × 9.54 × 3.27 in |
| Handle Material(s) | Nylon |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Mop Head Material | Magic Eraser Sponge |
| Mop Head Style | Magic Eraser Sponge |
| Global Product Type | Wet/Self-Wringing Mops |
| Handle Length | 54.7" |
| Application | Floors |
| Mop Head Color | Blue/White |
| Ship Class Code | B |
| Handle Color | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 011171466144 |
| MPN | 446642 |
| Brand | Mr. Clean® |










Reviews
There are no reviews yet.