Lorell Prominence 2.0 Right-Pedestal Credenza
Login to View Prices
Lorell Prominence 2.0 Right-Pedestal Credenza
Lorell Prominence 2.0 Right-Pedestal Credenza – 66″ x 24″29″ , 1″ Top, 0.1″ Edge – 2 x File Drawer(s) – Single Pedestal on Right Side – Band Edge – Material: Particleboard – Finish: Thermofused Melamine (TFM)
Additional information
| Weight | 19.2500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.50 × 10.30 × 8.60 in |
| Attribute25Name | |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute13Name | Yes |
| Attribute1Name | Credenza |
| Attribute12Name | Rectangle |
| Pedestal Type | Single |
| Attribute26Name | <p>Right-pedestal credenza is part of the elegant, Lorell Prominence 2.0 Series that is perfect for your executive office suites. Pair with single-pedestal desks, returns and bridges to create L-shaped and U-shaped configurations. Durable, Gray Elm laminate surface is mar-resistant, burn-resistant and impact-resistant to withstand hectic, daily work life. The 1" thick top with matching 3mm edgebanding is made with 45 lb. density particleboard and finished on both sides with high-performance, thermally fused melamine. 66" wide credenza features a full modesty panel for privacy, single grommet in the top and back, and one full pedestal with two locking file drawers to secure your important documents in letter-size and legal-size hanging files with included hangrails. File drawers have 100 lb. full-suspension, ball-bearing slides. The 3/4" adjustable glides allow credenza to remain level on uneven surfaces. Credenza ships fully assembled so it's ready for immediate use.</p> |
| Attribute11Name | Canada |
| Attribute24Name | PC2466RGE |
| Attribute16Name | No |
| Attribute20Name | Lorell |
| Attribute29Name | Lifetime |
| Pedestal Position | Right |
| Attribute14Name | 95% |
| Attribute22Name | 0.1" Thickness – Edge |
| Attribute15Name | 20% |
| Attribute17Name | Prominence 2.0 |
| Attribute28Name | <ul> <li>Prominence 2.0 Gray Elm Laminate Desk Unit</li> <li>Hangrails</li> </ul> |
| Features | Modesty Panel |
| Attribute2Name | Band |
| Attribute3Name | 2 |
| Attribute23Name | Office |
| Attribute27Name | 1 Each |
| UPC | #N/A |
| MPN | 79329CT |
| Brand | Lorell |
| product-type | Credenza |
| edge-style | Band |
| total-number-of-drawers | 2 |
| drawer-type | File |
| file-size-supported | Letter/Legal |
| product-material | Particleboard |
| product-color-finish | Thermofused Melamine (TFM) |
| color-finish-details | <li>Gray Elm Surface</li><li>Laminate Surface</li> |
| country-of-origin | Canada |
| shape | Rectangle |
| recycled | Yes |
| recycled-content | 0.95 |
| assembly-required | No |
| product-series | Prominence 2.0 |
| brand-name | Lorell |
| manufacturer | Lorell |
| product-name | Prominence 2.0 Right-Pedestal Credenza |
| dimensions | 0.1" Thickness – Edge |
| application-usage | Office |
| manufacturer-part-number | PC2466RGE |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Right-pedestal credenza is part of the elegant, Lorell Prominence 2.0 Series that is perfect for your executive office suites. Pair with single-pedestal desks, returns and bridges to create L-shaped and U-shaped configurations. Durable, Gray Elm laminate surface is mar-resistant, burn-resistant and impact-resistant to withstand hectic, daily work life. The 1" thick top with matching 3mm edgebanding is made with 45 lb. density particleboard and finished on both sides with high-performance, thermally fused melamine. 66" wide credenza features a full modesty panel for privacy, single grommet in the top and back, and one full pedestal with two locking file drawers to secure your important documents in letter-size and legal-size hanging files with included hangrails. File drawers have 100 lb. full-suspension, ball-bearing slides. The 3/4" adjustable glides allow credenza to remain level on uneven surfaces. Credenza ships fully assembled so it's ready for immediate use.</p> |
| package-contents | <ul> <li>Prominence 2.0 Gray Elm Laminate Desk Unit</li> <li>Hangrails</li> </ul> |
| limited-warranty | Lifetime |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.