Eurotech Apollo MT9400 Mesh Task Chair – Fog Fabric Seat – 5-star Base – 1 Each
Additional information
| Weight | 19.2500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.50 × 10.30 × 8.60 in |
| Attribute30Name | The Raynor Group, Inc |
| Attribute28Name | Eurotech |
| Recycled | No |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute14Name | 20" |
| Attribute27Name | 20" |
| Attribute15Name | 19.50" |
| Attribute31Name | MT9400 |
| Attribute38Name | <ul><li>5 x Caster</li><li>1 x Base</li><li>1 x Seat Post</li><li>1 x Seat Post Cover</li><li>1 x Mechanism</li><li>1 x Seat</li><li>1 x Backrest</li><li>2 x Armresh</li><li>2 x Arm Width Adjustment Knob + Washer</li><li>2 x Arm Bracket</li><li>1 x M5 Size Allen Wrench</li><li>1 x Seat Depth Adjustment Knob + Washer</li><li>1 x Backrest Screw</li><li>1 x Backrest Post</li></ul> |
| Attribute36Name | Apollo Mid Back Task Chair combines value, comfort, adjustability and quality to create a perennial favorite. Breathable, mesh back provides increased airflow and maximum comfort for all-day sitting. Ratchet back adjusts up or down relative to the seat for personalized lumbar support and comfort. Tilt-tension control features a recline rate that adapts to your weight. Lockout tilt function prevents tilting. Synchro-tilt mechanism lets the back recline in a preset ratio to the seat for relaxed positioning. Fabric-upholstered, padded, waterfall seat with sloping front reduces pressure on back of knees. Width-adjustable and height-adjustable arms move in or out and up or down for proper ergonomic positioning. Seat-height adjustment sets seat height to your desired position relative to the floor. Chair is Greenguard certified to have low chemical emissions. |
| Attribute40Name | 54 lb |
| Filling Material | Attribute7Value |
| Attribute35Name | |
| Attribute33Name | Apollo |
| Attribute17Name | Mesh |
| Attribute24Name | Yes |
| Chair/Seat Type | Attribute8Value |
| Adjustable Seat | Attribute9Value |
| Adjustable Arm | Attribute10Value |
| Manufacturer Part Number | MT9400EXPFOG |
| Attribute23Name | 87% |
| Attribute39Name | Lifetime |
| Seat Feature | Attribute18Value |
| Attribute16Name | 5-star |
| Attribute37Name | 1 Each |
| Attribute26Name | 26" |
| Attribute25Name | 40.5" |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Attribute12Name | 18.10" |
| Attribute13Name | 21.70" |
| Attribute32Name | Apollo MT9400 Mesh Task Chair |
| Seat Depth | 19.30" |
| Attribute22Name | 99% |
| Attribute20Name | Taiwan |
| Attribute11Name | Fog |
| Attribute29Name | Tilt Tension |
| Seat Width | 20.50" |
| Attribute1Name | Chair |
| Attribute2Name | GREENGUARD |
| Attribute3Name | 5 |
| UPC | #N/A |
| MPN | 79329CT |
| Brand | The Raynor Group, Inc |














Reviews
There are no reviews yet.