Kensington A1010 Telescoping Desk Stand
Login to View Prices
Kensington A1010 Telescoping Desk Stand
Kensington A1010 Telescoping Desk Stand – Desktop – Black
Additional information
| Weight | 19.2500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.50 × 10.30 × 8.60 in |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute15Name | A1010 |
| Attribute12Name | <b>Kensington:</b> <ul> <li>W2050 Pro 1080p Auto Focus Webcam</li> <li>W2000 1080p Auto Focus Webcam</li> <li>L1000 Bicolor Ring Light with Webcam Mount</li> <li>A1000 Telescoping C-Clamp</li> <li>A1020 Boom Arm</li> </ul> |
| Attribute11Name | Non-skid |
| Attribute22Name | <ul> <li>A1010 Telescoping Desk Stand</li> <li>3/8" Screw Mount</li> <li>1/4" and 5/8" Adaptors</li> </ul> |
| Attribute20Name | <p>A1010 Telescoping Desk Stand is a professional desktop mount for microphones, webcams and lighting systems. Stand includes 3/8" screw mount and 1/4" and 5/8" adapters. Adjustable height stand extends 11-4/-5" to 19" to accommodate standard mounting equipment. Cable management clips keep your work space organized. Wide, nonskid base stabilizes your stand and accessories. Use stand with Kensington Webcam and Ring Light (none included) for a professional video setup. It meets MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids using disinfectants without degradation.</p> |
| Attribute17Name | Lighting System |
| Attribute16Name | A1010 Telescoping Desk Stand |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Height Adjustable | Yes |
| Diameter | 7" |
| Attribute13Name | Desktop |
| Manufacturer Website Addres | |
| Attribute2Name | 11.80" |
| Attribute1Name | Multipurpose Stand |
| Attribute14Name | ACCO Brands Corporation |
| Attribute3Name | 19" |
| Attribute23Name | 2 Year |
| UPC | #N/A |
| MPN | 79329CT |
| Brand | ACCO Brands Corporation |
| product-type | Multipurpose Stand |
| minimum-adjustable-stand-heig | 11.80" |
| maximum-adjustable-stand-heig | 19" |
| product-color | Black |
| color-family | Black |
| country-of-origin | China |
| recycled | No |
| assembly-required | No |
| brand-name | Kensington |
| features | Non-skid |
| compatibility | <b>Kensington:</b> <ul> <li>W2050 Pro 1080p Auto Focus Webcam</li> <li>W2000 1080p Auto Focus Webcam</li> <li>L1000 Bicolor Ring Light with Webcam Mount</li> <li>A1000 Telescoping C-Clamp</li> <li>A1020 Boom Arm</li> </ul> |
| form-factor | Desktop |
| product-model | A1010 |
| product-name | A1010 Telescoping Desk Stand |
| application-usage | Lighting System |
| manufacturer-part-number | 87651 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>A1010 Telescoping Desk Stand is a professional desktop mount for microphones, webcams and lighting systems. Stand includes 3/8" screw mount and 1/4" and 5/8" adapters. Adjustable height stand extends 11-4/-5" to 19" to accommodate standard mounting equipment. Cable management clips keep your work space organized. Wide, nonskid base stabilizes your stand and accessories. Use stand with Kensington Webcam and Ring Light (none included) for a professional video setup. It meets MIL-STD-810H Method 504.3 Contamination by Fluids using disinfectants without degradation.</p> |
| package-contents | <ul> <li>A1010 Telescoping Desk Stand</li> <li>3/8" Screw Mount</li> <li>1/4" and 5/8" Adaptors</li> </ul> |
| limited-warranty | 2 Year |
| 0 | 0 |






Reviews
There are no reviews yet.