Groupe Lacasse Concept 400E Niagara Component – 42″ x 24″ x 29″ – 2 x Box, File Drawer(s)Right Side – Finish: Niagara
Additional information
| Weight | 19.2500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.50 × 10.30 × 8.60 in |
| Attribute2Name | GREENGUARD Gold |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute12Name | No |
| Attribute26Name | 1 Each |
| Attribute27Name | Lifetime |
| Attribute23Name | |
| File Size Supported | Legal |
| Dimensions | 29" Height x 42" Width x 24" Depth |
| Attribute11Name | No |
| Product Name | Attribute18Value |
| Pedestal Position | Right |
| Attribute25Name | <p>Thermofused Laminate (TFL) Surface</p> |
| Attribute20Name | Concept 400E |
| Application/Usage | Commercial |
| Handle Color/Finish | Attribute8Value |
| Product Color/Finish | Attribute7Value |
| Attribute22Name | 4LR2442FA |
| Country of Origin | Attribute9Value |
| Attribute16Name | Cable Management |
| Attribute24Name | <p>The Concept 400E Right Executive Return features clean, contemporary lines to give you a designer look that's both functional and attractive. Thermofused laminate resists scratches to keep the surface looking like new for longer. One pedestal with a box and file drawer on the right includes a lock to prevent unauthorized access to your files (letter-size or legal-size). Built-in grommet makes it easy to run cords and cables to your electronic devices. Return with linear handles complements tables, wardrobe storage units, credenzas, bridge-returns, hutches, bookcases, storage units, desks, file units and pedestals from the Lacasse Concept 400E collection for virtually limitless configurations.</p> |
| Attribute13Name | ANSI/BIFMA |
| Attribute14Name | 4 |
| Style | Attribute10Value |
| Attribute15Name | Groupe Lacasse |
| Attribute1Name | Return |
| Attribute3Name | 2 |
| Attribute17Name | Groupe Lacasse |
| UPC | #N/A |
| MPN | 79329CT |
| Brand | Groupe Lacasse |















Reviews
There are no reviews yet.