Special-T Kingston Training Table Component
Login to View Prices
Special-T Kingston Training Table Component
Special-T Kingston Training Table Component – Aged Driftwood Rectangle Top – Metallic Sand T-shaped Base – 60″ Table Top Length x 24″ Table Top Width – 29″ Height – Assembly Required – Thermofused Laminate (TFL) Top Material – 1 Each
Additional information
| Weight | 19.2500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.50 × 10.30 × 8.60 in |
| Environmental Certification | Attribute7Value |
| Table Top Width | 24" |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Base Color/Finish | Attribute9Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute14Name | Yes |
| Attribute15Name | 29" |
| Attribute16Name | Special-T |
| Attribute25Name | <p>The Kingston Training Table constitutes value and complements various design styles to accommodate any group or activity. T-leg base is fully welded for enhanced strength and durability. Leveling glides ensure the table sits in place without sliding. A modesty panel (sold separately) can be installed for increased privacy in open areas. Training table is perfect for fast-paced offices, classrooms and more.</p> |
| Attribute3Name | Yes |
| Product Line | Kingston |
| Attribute20Name | Kingston Training Table Component |
| Attribute22Name | Classroom |
| Table Top Length | 60" |
| Attribute12Name | Yes |
| Manufacturer | Attribute18Value |
| Attribute26Name | 1 Each |
| Attribute24Name | |
| Attribute27Name | 10 Year |
| Attribute17Name | Leveling Glide |
| Attribute2Name | Rectangle |
| Attribute13Name | 100% |
| Attribute11Name | United States |
| Top Material | Attribute8Value |
| Top Color/Finish | Attribute10Value |
| Attribute1Name | Training Table |
| Attribute23Name | KING2460SAD |
| Product Model | KING-2460 |
| UPC | #N/A |
| MPN | 79329CT |
| Brand | Special-T |















Reviews
There are no reviews yet.