LW Durable Multi-Purpose Labels, 2.31″ x 4″, White, 300 Labels/Roll
Login to View Prices
Tackle challenging labeling tasks and surfaces with labels that last longer than paper labels. Featuring professional-grade adhesive and a protective coating, these heavy-duty labels resist peeling from moisture, acetone, alcohol and other common cleaners. Constructed from tear-resistant plastic and utilizing direct thermal-printing technology, you can print individual, pre-sized labels that last. The easy-peel backing makes for fast application and they stick strongly to a wide variety of surfaces including glass, plastic, metal and wood. Simply put, DYMO LabelWriter labels are the perfect blend of tough and cost effective.
Additional information
| Weight | 0.6730 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.66 × 3.65 × 2.83 in |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Global Product Type | Label Maker Multipurpose Labels |
| Labels Per Unit | 300 |
| Labels Per Roll | 300 |
| Text/Label Colors | Black Print on White Tape |
| Printed Text Color(s) | Black |
| Adhesive | Self-Adhesive |
| Label Color(s) | White |
| Rolls Per Unit | 1 |
| Label Size - text | 2.31" x 4" |
| Machine Compatibility | DYMO® LabelWriter 450, 450 Duo, 450 Turbo, 450 Twin Turbo, 4XL |
| For Use With | DYMO® LabelWriter® 450, 450 Duo, 450 Turbo, 450 Twin Turbo,4XL |
| Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 071701002518 |
| MPN | 1933088 |
| Brand | DYMO® |















Reviews
There are no reviews yet.