Lorell Wire Mail Cart

Login to View Prices
Lorell Wire Mail Cart – 99.21 lb Capacity – 4 Casters – 4″ Caster Size – Steel – x 34.3″ Width x 12.5″ Depth x 40″ Height – Chrome – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Mail Cart |
| Additional Warranty Informati | <p>LIMITED FIVE YEAR</p> |
| Number Of Casters | 4 |
| Caster Size | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Product Color | Chrome |
| Product Material | Steel |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 2040-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 34.3" |
| Depth | 12.5" |
| Maximum Load Capacity | 99.21 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Locking Casters |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Wire Mail Cart |
| Application/Usage | Document |
| Manufacturer Part Number | 84857 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Use this mobile mail cart to sort and deliver all your mail – big or small. The top basket can accommodate letter-size and legal-size hanging folders. Sturdy bottom basket is perfect for larger packages and bulk goods. Wire mail cart is made of heavy-duty steel tubing and wire to withstand constant use. 4" wheels offer easy mobility and stability with two locking wheels. Both ends of the cart have handles for easy navigation. One handle is slanted for easier maneuvering. Weight capacity is 99 lb. (45 kg).</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |



