Lorell SOHO File/File 2-Drawer Mobile File Cabinet – 14.3″ x 18″ x 26.5″ – 2 x File Drawer(s) – Material: Steel – Finish: Black Laminate, Baked Enamel
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Storage Cabinet |
| Total Number Of Drawers | 2 |
| Drawer Type | File |
| Locking Storage | Yes |
| Product Material | Steel |
| Product Color/Finish | Baked Enamel |
| Handle Color/Finish | Chrome |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post Consumer Waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Mobility |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | SOHO File/File 2-Drawer Mobile File Cabinet |
| Dimensions | 26.5" Height x 14.3" Width x 18" Depth |
| Product Line | SOHO |
| Application/Usage | Home Office |
| Manufacturer Part Number | 61 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mobile SOHO File Cabinet is the perfect-sized filing solution for a small or home office. It features two locking file drawers with smooth-glide suspension to store your important, frequently used documents. Full high-side drawers accommodate letter-size, hanging file folders. The lock secures both drawers. Four casters allow you to move the pedestal where you need it. Design also includes an 18" depth, optional caster kit, chrome pull handles and steel construction with a baked enamel finish.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 23 lb |
Lorell SOHO File/File 2-Drawer Mobile File Cabinet – 14.3″ x 18″ x 26.5″ – 2 x File Drawer(s) – Material: Steel – Finish: Black Laminate, Baked Enamel
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Storage Cabinet |
| Total Number Of Drawers | 2 |
| Drawer Type | File |
| Locking Storage | Yes |
| Product Material | Steel |
| Product Color/Finish | Baked Enamel |
| Handle Color/Finish | Chrome |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post Consumer Waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Mobility |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | SOHO File/File 2-Drawer Mobile File Cabinet |
| Dimensions | 26.5" Height x 14.3" Width x 18" Depth |
| Product Line | SOHO |
| Application/Usage | Home Office |
| Manufacturer Part Number | 61 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mobile SOHO File Cabinet is the perfect-sized filing solution for a small or home office. It features two locking file drawers with smooth-glide suspension to store your important, frequently used documents. Full high-side drawers accommodate letter-size, hanging file folders. The lock secures both drawers. Four casters allow you to move the pedestal where you need it. Design also includes an 18" depth, optional caster kit, chrome pull handles and steel construction with a baked enamel finish.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 23 lb |
Lorell SOHO File/File 2-Drawer Mobile File Cabinet – 14.3″ x 18″ x 26.5″ – 2 x File Drawer(s) – Material: Steel – Finish: Black Laminate, Baked Enamel
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Storage Cabinet |
| Total Number Of Drawers | 2 |
| Drawer Type | File |
| Locking Storage | Yes |
| Product Material | Steel |
| Product Color/Finish | Baked Enamel |
| Handle Color/Finish | Chrome |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post Consumer Waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Mobility |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | SOHO File/File 2-Drawer Mobile File Cabinet |
| Dimensions | 26.5" Height x 14.3" Width x 18" Depth |
| Product Line | SOHO |
| Application/Usage | Home Office |
| Manufacturer Part Number | 61 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Mobile SOHO File Cabinet is the perfect-sized filing solution for a small or home office. It features two locking file drawers with smooth-glide suspension to store your important, frequently used documents. Full high-side drawers accommodate letter-size, hanging file folders. The lock secures both drawers. Four casters allow you to move the pedestal where you need it. Design also includes an 18" depth, optional caster kit, chrome pull handles and steel construction with a baked enamel finish.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 23 lb |
















