Lorell Soho 3-Drawer Vertical Filing Cabinet
- Brand: Lorell
- SKU: LLR00062
Login to View Prices
In stock
Lorell SOHO 3-Drawer Vertical Filing Cabinet – 14.3″ x 18″ x 35.5″ – 3 x File Drawer(s) – Material: Steel – Finish: Black, Baked Enamel
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Storage Cabinet |
| Total Number Of Drawers | 3 |
| Drawer Type | File |
| Locking Storage | Yes |
| Product Material | Steel |
| Product Color/Finish | Baked Enamel |
| Handle Color/Finish | Chrome |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post Consumer Waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Glide Suspension |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | SOHO 3-Drawer Vertical Filing Cabinet |
| Dimensions | 35.5" Height x 14.3" Width x 18" Depth |
| Product Line | SOHO |
| Application/Usage | File Folder |
| Manufacturer Part Number | 62 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Vertical file cabinet features three file drawers with smooth-glide suspension to store your important documents. The three full high-side drawers accommodate letter-size, hanging file folders. The lock secures the two top drawers. SOHO File Cabinet also includes an 18" depth, chrome pull handles and steel construction with a baked enamel finish.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 33.50 lb |
Lorell Soho 3-Drawer Vertical Filing Cabinet
- Brand: Lorell
- SKU: LLR00062
Login to View Prices
In stock
Lorell SOHO 3-Drawer Vertical Filing Cabinet – 14.3″ x 18″ x 35.5″ – 3 x File Drawer(s) – Material: Steel – Finish: Black, Baked Enamel
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Storage Cabinet |
| Total Number Of Drawers | 3 |
| Drawer Type | File |
| Locking Storage | Yes |
| Product Material | Steel |
| Product Color/Finish | Baked Enamel |
| Handle Color/Finish | Chrome |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post Consumer Waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Glide Suspension |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | SOHO 3-Drawer Vertical Filing Cabinet |
| Dimensions | 35.5" Height x 14.3" Width x 18" Depth |
| Product Line | SOHO |
| Application/Usage | File Folder |
| Manufacturer Part Number | 62 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Vertical file cabinet features three file drawers with smooth-glide suspension to store your important documents. The three full high-side drawers accommodate letter-size, hanging file folders. The lock secures the two top drawers. SOHO File Cabinet also includes an 18" depth, chrome pull handles and steel construction with a baked enamel finish.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Weight (Approximate) | 33.50 lb |















