Lorell Sliding Door Lateral Credenza Sliding Door Credenza
- Brand: Lorell
- SKU: LLR60938
Login to View Prices
In stock
Lorell Sliding Door Lateral Credenza Sliding Door Credenza – 36″ x 18.8″ x 21.9″ – 2 x Shelf(ves) – Sliding Door(s) – Lateral – Sliding Door, Pull Handle, Leveling Glide – Black – Recycled
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | File Cabinet |
| Door Type | Sliding |
| Total Number Of Shelves | 2 |
| Media Orientation Supported | Lateral |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post Consumer Waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Height | 21.9" |
| Width | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 18.8" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | Kingsley |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Leveling Glide |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Sliding Door Lateral Credenza Sliding Door Credenza |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | 60938 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Sliding door lateral credenza is the perfect storage solution for your organization needs. For small or large offices, the combination of the lateral and credenza supports a variety of open and closed configurations for any individual's storage needs. Two open shelves on the top and bottom offer plenty of room for small supplies. A sliding door conceals a storage compartment in the bottom and can be secured with the core-removable lock to protect your belongings. Door is also equipped with an arch pull handle for a better grasp. The lateral credenza includes four leveling glides. Use as a freestanding unit or combine with the Lorell Two-Drawer Box/File Lateral Credenza or Open Credenza (both sold separately). The Lorell Credenza Seat Cushion to transform the top into a comfortable seat is sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
Lorell Sliding Door Lateral Credenza Sliding Door Credenza
- Brand: Lorell
- SKU: LLR60939
Login to View Prices
In stock
Lorell Sliding Door Lateral Credenza Sliding Door Credenza – 36″ x 18.8″ x 21.9″ – 2 x Shelf(ves) – Sliding Door(s) – Lateral – Sliding Door, Pull Handle, Leveling Glide – Charcoal – Recycled
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | File Cabinet |
| Door Type | Sliding |
| Total Number Of Shelves | 2 |
| Media Orientation Supported | Lateral |
| Product Color | Charcoal |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 28% |
| Post Consumer Waste% | 16% |
| Assembly Required | No |
| Height | 21.9" |
| Width | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Depth | 18.8" |
| Product Series | Kingsley |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Leveling Glide |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Sliding Door Lateral Credenza Sliding Door Credenza |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | 60939 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Sliding door lateral credenza is the perfect storage solution for your organization needs. For small or large offices, the combination of the lateral and credenza supports a variety of open and closed configurations for any individual's storage needs. Two open shelves on the top and bottom offer plenty of room for small supplies. A sliding door conceals a storage compartment in the bottom and can be secured with the core-removable lock to protect your belongings. Door is also equipped with an arch pull handle for a better grasp. The lateral credenza includes four leveling glides. Use as a freestanding unit or combine with the Lorell Two-Drawer Box/File Lateral Credenza or Open Credenza (both sold separately). The Lorell Credenza Seat Cushion to transform the top into a comfortable seat is sold separately.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |

















