Lorell Reception Seating Collection Sofa – 34.5″ x 75″ x 31.1″ – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Reception Sofa |
| Number Of Legs | 4 |
| Base Material | Wood |
| Filling Material | Foam |
| Base Color | Mahogany |
| Seating Capacity | 3 |
| Product Color | Tan |
| Product Material | Bonded Leather |
| Country Of Origin | China |
| Style | Modern |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 31.1" |
| Width | 34.5" |
| Depth | 1975-01-01T06:00:00.000Z |
| Certifications & Standards | CA117 |
| Product Series | Accession |
| Maximum Load Capacity | 650 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Sturdy |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Reception Seating Collection Sofa |
| Manufacturer Part Number | 68946 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Sofa is part of the Lorell Reception Seating Collection that is made with an open, inviting modern design and bonded tan leather. Back meets the seat at a slight obtuse angle for a relaxing wait. Sides rise for armrests. Comfortable, thick foam cushions are CA117 fire-retardant. Four sturdy, wooden legs with a Mahogany finish support the sofa built for three. Overall weight capacity is 650 lb. with a 215 lb. capacity for each seat.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |














