Lorell Prominence 20 Rectangular Conference Tabletop
Login to View Prices
Lorell Prominence 2.0 Rectangular Conference Tabletop – 60″ x 48″ , 1.5″ Top, 0.1″ Edge – Material: Particleboard – Finish: Gray Elm
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Conference Table Top |
| Product Material | Particleboard |
| Product Color/Finish | Gray Elm |
| Country Of Origin | Canada |
| Shape | Rectangle |
| Style | Contemporary |
| Recycled | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Cord Management |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Prominence 2.0 Rectangular Conference Tabletop |
| Dimensions | 0.1" Thickness – Edge |
| Product Line | Prominence |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | PRC4860GE |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Rectangular Conference Tabletop is part of the Lorell Prominence 2.0 Modular Conference Tables that offer an elegant design perfect for your executive office suites. The modular architecture allows multiple configurations as you match this tabletop with the Lorell Prominence 2.0 Slim Laminate Base or Laminate Base with a wire-management door (both sold separately). You can also combine this tabletop with another rectangular tabletop. Durable laminate surface is mar-resistant, burn-resistant and impact-resistant to withstand hectic, daily work life. Sturdy, 1-1/2" thick top features matching 3mm edgebanding and a convenient grommet hole for cord management. Tabletop is made with 45 lb. density particleboard. Tops and bases are sold separately. Put together with metal-on-metal assembly.</p> |
| Material Details | <p>Laminate Surface</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
Lorell Prominence 20 Rectangular Conference Tabletop
Login to View Prices
Lorell Prominence 2.0 Rectangular Conference Tabletop – 72″ x 48″ , 1.5″ Top, 0.1″ Edge – Material: Particleboard – Finish: Gray Elm
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Conference Table Top |
| Product Material | Particleboard |
| Product Color/Finish | Gray Elm |
| Country Of Origin | Canada |
| Shape | Rectangle |
| Style | Contemporary |
| Recycled | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Cord Management |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Prominence 2.0 Rectangular Conference Tabletop |
| Dimensions | 0.1" Thickness – Edge |
| Product Line | Prominence |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | PRC4872GE |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Rectangular Conference Tabletop is part of the Lorell Prominence 2.0 Modular Conference Tables that offer an elegant design perfect for your executive office suites. The modular architecture allows multiple configurations as you match this tabletop with the Lorell Prominence 2.0 Slim Laminate Base or Laminate Base with a wire-management door (both sold separately). You can also combine this tabletop with another rectangular tabletop. Durable laminate surface is mar-resistant, burn-resistant and impact-resistant to withstand hectic, daily work life. Sturdy, 1-1/2" thick top features matching 3mm edgebanding and a convenient grommet hole for cord management. Tabletop is made with 45 lb. density particleboard. Tops and bases are sold separately. Put together with metal-on-metal assembly.</p> |
| Material Details | <p>Laminate Surface</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
Lorell Prominence 20 Rectangular Conference Tabletop
Login to View Prices
Lorell Prominence 2.0 Rectangular Conference Tabletop – 96″ x 48″ , 1.5″ Top, 0.1″ Edge – Material: Particleboard – Finish: Gray Elm
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Conference Table Top |
| Product Material | Particleboard |
| Product Color/Finish | Gray Elm |
| Country Of Origin | Canada |
| Shape | Rectangle |
| Style | Contemporary |
| Recycled | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Cord Management |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Prominence 2.0 Rectangular Conference Tabletop |
| Dimensions | 0.1" Thickness – Edge |
| Product Line | Prominence |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | PRC4896GE |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Rectangular Conference Tabletop is part of the Lorell Prominence 2.0 Modular Conference Tables that offer an elegant design perfect for your executive office suites. The modular architecture allows multiple configurations as you match this tabletop with the Lorell Prominence 2.0 Slim Laminate Base or Laminate Base with a wire-management door (both sold separately). You can also combine this tabletop with another rectangular tabletop. Durable laminate surface is mar-resistant, burn-resistant and impact-resistant to withstand hectic, daily work life. Sturdy, 1-1/2" thick top features matching 3mm edgebanding and a convenient grommet hole for cord management. Tabletop is made with 45 lb. density particleboard. Tops and bases are sold separately. Put together with metal-on-metal assembly.</p> |
| Material Details | <p>Laminate Surface</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |















