Lorell Plastic Shell Task Chair – Plastic, Polyurethane Seat – Chrome Frame – 5-star Base – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Chrome |
| Seat Material | Polyurethane |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 18.87" |
| Seat Depth | 16.50" |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Minimum Seat Height | 18.50" |
| Maximum Seat Height | 23.25" |
| Back Height | 14.37" |
| Back Width | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Chrome |
| Height | 37.4" |
| Width | 23.9" |
| Depth | 16.5" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Dual Wheel Caster |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Plastic Shell Task Chair |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | 68566 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Task chair offers a streamlined design with essential functions you need. Black plastic shell and matching polyurethane-upholstered pad on the adjustable-height seat allow easy cleaning and disinfecting. Chrome cylinder on the Padded Seat Poly Task Chair features a 360-degree swivel mechanism so you can easily turn to the next task. Easily move around your office or cube on the dual-wheel casters attached to the five-star chrome base. Seat adjusts in height from 18-1/2" x 23-1/4" and measures 18-7/8" wide x 16-1/2" deep. The 14-3/8" high back ranges in width from 32" at the top and 48" where it meets the seat. Weight capacity is 275 lb.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1065354827.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Lorell Plastic Shell Task Chair – Plastic, Polyurethane Seat – Chrome Frame – 5-star Base – White – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Chrome |
| Seat Material | Polyurethane |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 18.87" |
| Seat Depth | 16.50" |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Minimum Seat Height | 18.50" |
| Maximum Seat Height | 23.25" |
| Back Height | 14.37" |
| Back Width | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Chrome |
| Height | 37.4" |
| Width | 23.9" |
| Depth | 16.5" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Dual Wheel Caster |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Plastic Shell Task Chair |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | 68565 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Task chair offers a streamlined design with essential functions you need. White plastic shell and matching polyurethane-upholstered pad on the adjustable-height seat allow easy cleaning and disinfecting. Chrome cylinder on the Padded Seat Poly Task Chair features a 360-degree swivel mechanism so you can easily turn to the next task. Easily move around your office or cube on the dual-wheel casters attached to the five-star chrome base. Seat adjusts in height from 18-1/2" x 23-1/4" and measures 18-7/8" wide x 16-1/2" deep. The 14-3/8" high back ranges in width from 32" at the top and 48" where it meets the seat. Weight capacity is 275 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1065354828.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Lorell Plastic Shell Task Chair – Plastic, Polyurethane Seat – Chrome Frame – 5-star Base – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Chrome |
| Seat Material | Polyurethane |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 18.87" |
| Seat Depth | 16.50" |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Minimum Seat Height | 18.50" |
| Maximum Seat Height | 23.25" |
| Back Height | 14.37" |
| Back Width | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Chrome |
| Height | 37.4" |
| Width | 23.9" |
| Depth | 16.5" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Dual Wheel Caster |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Plastic Shell Task Chair |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | 68566 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Task chair offers a streamlined design with essential functions you need. Black plastic shell and matching polyurethane-upholstered pad on the adjustable-height seat allow easy cleaning and disinfecting. Chrome cylinder on the Padded Seat Poly Task Chair features a 360-degree swivel mechanism so you can easily turn to the next task. Easily move around your office or cube on the dual-wheel casters attached to the five-star chrome base. Seat adjusts in height from 18-1/2" x 23-1/4" and measures 18-7/8" wide x 16-1/2" deep. The 14-3/8" high back ranges in width from 32" at the top and 48" where it meets the seat. Weight capacity is 275 lb.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1065354827.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Lorell Plastic Shell Task Chair – Plastic, Polyurethane Seat – Chrome Frame – 5-star Base – White – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Casters | 5 |
| Base Material | Chrome |
| Seat Material | Polyurethane |
| Swivel | Yes |
| Seat Width | 18.87" |
| Seat Depth | 16.50" |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Adjustable Seat | Yes |
| Minimum Seat Height | 18.50" |
| Maximum Seat Height | 23.25" |
| Back Height | 14.37" |
| Back Width | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | Upholstered |
| Product Color | White |
| Country Of Origin | China |
| Casters | Yes |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Frame Material | Chrome |
| Height | 37.4" |
| Width | 23.9" |
| Depth | 16.5" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Dual Wheel Caster |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Plastic Shell Task Chair |
| Application/Usage | Office |
| Manufacturer Part Number | 68565 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Task chair offers a streamlined design with essential functions you need. White plastic shell and matching polyurethane-upholstered pad on the adjustable-height seat allow easy cleaning and disinfecting. Chrome cylinder on the Padded Seat Poly Task Chair features a 360-degree swivel mechanism so you can easily turn to the next task. Easily move around your office or cube on the dual-wheel casters attached to the five-star chrome base. Seat adjusts in height from 18-1/2" x 23-1/4" and measures 18-7/8" wide x 16-1/2" deep. The 14-3/8" high back ranges in width from 32" at the top and 48" where it meets the seat. Weight capacity is 275 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1065354828.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |



























