Lorell Natural Wood Legs Modern Guest Chair – Four-legged Base – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 4 |
| Base Material | Wood |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Base Shape | Four-legged |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 33.5" |
| Width | 25.4" |
| Depth | 24" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Adjustable Glide |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Natural Wood Legs Modern Guest Chair |
| Application/Usage | Meeting |
| Manufacturer Part Number | 68564 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Modern Collaborative/Guest chair with low-profile arms offers versatile seating for your reception, hospitality or meeting areas. Vinyl upholstery is easy to clean. Stable base has four natural wood legs with adjustable glides to stabilize the chair on uneven surfaces. Weight capacity is 275 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1064857628.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Lorell Natural Wood Legs Modern Guest Chair – Four-legged Base – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Number Of Legs | 4 |
| Base Material | Wood |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Base Shape | Four-legged |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 33.5" |
| Width | 25.4" |
| Depth | 24" |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Adjustable Glide |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Natural Wood Legs Modern Guest Chair |
| Application/Usage | Meeting |
| Manufacturer Part Number | 68564 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Modern Collaborative/Guest chair with low-profile arms offers versatile seating for your reception, hospitality or meeting areas. Vinyl upholstery is easy to clean. Stable base has four natural wood legs with adjustable glides to stabilize the chair on uneven surfaces. Weight capacity is 275 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1064857628.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |









