Lorell Modern Low-Back Stool – Low Back – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Sitting Stool |
| Base Material | Wood |
| Chair/Seat Type | Guest Stool |
| Back Type | Low Back |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Style | Modern |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 33.5" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 14.1" |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Modern Low-Back Stool |
| Manufacturer Part Number | 68563 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Modern Low-Back Stool is the perfect addition to your lounge or breakroom. Polyurethane-upholstered seat in black swivels 180 degrees and features convenient auto return. Powder-coated steel footring around the natural legs offers a reliable footrest. Adjustable glides stabilize the stool on uneven surfaces. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1064857630.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Lorell Modern Low-Back Stool – Low Back – Black – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Sitting Stool |
| Base Material | Wood |
| Chair/Seat Type | Guest Stool |
| Back Type | Low Back |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Style | Modern |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 33.5" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 14.1" |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Modern Low-Back Stool |
| Manufacturer Part Number | 68563 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Modern Low-Back Stool is the perfect addition to your lounge or breakroom. Polyurethane-upholstered seat in black swivels 180 degrees and features convenient auto return. Powder-coated steel footring around the natural legs offers a reliable footrest. Adjustable glides stabilize the stool on uneven surfaces. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1064857630.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |












