Special-T Structure 4X Structure Table – For – Table TopFashion Gray Racetrack, High Pressure Laminate (HPL) Top – Metallic Silver 3-Column Base – 2 Legs – 72″ Table Top Length x 36″ Table Top Width x 1.25″ Table Top Thickness – 29″ Height – Assembly Required – 1 Each
Additional information
| Weight | 12.8300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.64 × 13.90 × 4.41 in |
| Brand Name | Special-T |
| Attribute23Name | Special-T |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Attribute3Name | Yes |
| Height | Attribute18Value |
| Attribute24Name | STRU-4X-3672-RC |
| Attribute27Name | STRU4X3672RCFG |
| Table Top Length | 72" |
| Table Top Width | 36" |
| Number of Legs | Attribute7Value |
| Attribute30Name | 1 Each |
| Attribute28Name | |
| Attribute31Name | 10 Year |
| Table Top Thickness | Attribute9Value |
| Attribute15Name | No |
| Attribute13Name | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Base Material | Attribute8Value |
| Attribute12Name | High Pressure Laminate (HPL) |
| Top Material | Attribute10Value |
| Certifications & Standards | BIFMA X7.1 Standard |
| Attribute20Name | 330 lb |
| Attribute22Name | Leg Leveler |
| Attribute25Name | Structure 4X Structure Table |
| Attribute26Name | Structure 4X |
| Attribute29Name | <p>Made with the environment in mind, this 4X Structure Modern Conference Table is an excellent addition to any office, educational or institutional setting. It's clean, elegant look complements a wide variety of spaces. The 14-gauge steel column provides excellent stability while keeping that minimalist look. Plastic levelers allow the table to sit flat on uneven surfaces to prevent wobbling.</p> |
| Attribute11Name | Metallic Silver |
| Attribute14Name | Ukraine |
| Attribute2Name | Racetrack |
| Attribute17Name | Yes |
| Attribute16Name | 0% |
| Attribute1Name | Conference Table |
| UPC | #N/A |
| MPN | 45650 |
| Brand | Special-T |















Reviews
There are no reviews yet.