Lorell Lumbar Support Stacking Chair – Black Polymer Seat – Black Polymer Back – Chrome Metal Frame – Black – 4 / Carton
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Seat Material | Polymer |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Seat Color | Black |
| Maximum Seat Height | 18" |
| Back Material | Polymer |
| Back Color | Black |
| Lumbar Support | Yes |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Portability | Stackable |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Frame Material | Metal |
| Height | 30" |
| Width | 19" |
| Depth | 19" |
| Frame Color | Chrome |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Comfortable |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Lumbar Support Stacking Chair |
| Application/Usage | Waiting Room |
| Manufacturer Part Number | 42938 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Stacking chairs feature a sturdy polymer seat and back with built-in lumbar support for comfort in your reception area. Waterfall seat front helps promote good blood circulation. The frame is made of sturdy steel with a chrome finish. Small, convenient slot in the top of the back makes it easy to place and relocate chairs. Stack chairs up to 10 high. Weight capacity is 250 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Limited Warranty | 5 Year |
Lorell Lumbar Support Stacking Chair – Gray Polymer Seat – Gray Polymer Back – Chrome Metal Frame – Gray – 4 / Carton
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Seat Material | Polymer |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Seat Color | Gray |
| Maximum Seat Height | 18" |
| Back Material | Polymer |
| Back Color | Gray |
| Lumbar Support | Yes |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | China |
| Portability | Stackable |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Frame Material | Metal |
| Height | 30" |
| Width | 19" |
| Depth | 19" |
| Frame Color | Chrome |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Comfortable |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Lumbar Support Stacking Chair |
| Application/Usage | Waiting Room |
| Manufacturer Part Number | 42940 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Stacking chairs feature a sturdy polymer seat and back with built-in lumbar support for comfort in your reception area. Waterfall seat front helps promote good blood circulation. The frame is made of sturdy steel with a chrome finish. Small, convenient slot in the top of the back makes it easy to place and relocate chairs. Stack chairs up to 10 high. Weight capacity is 250 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Limited Warranty | 5 Year |
Lorell Lumbar Support Stacking Chair – Black Polymer Seat – Black Polymer Back – Chrome Metal Frame – Black – 4 / Carton
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Seat Material | Polymer |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Seat Color | Black |
| Maximum Seat Height | 18" |
| Back Material | Polymer |
| Back Color | Black |
| Lumbar Support | Yes |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Portability | Stackable |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Frame Material | Metal |
| Height | 30" |
| Width | 19" |
| Depth | 19" |
| Frame Color | Chrome |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Comfortable |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Lumbar Support Stacking Chair |
| Application/Usage | Waiting Room |
| Manufacturer Part Number | 42938 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Stacking chairs feature a sturdy polymer seat and back with built-in lumbar support for comfort in your reception area. Waterfall seat front helps promote good blood circulation. The frame is made of sturdy steel with a chrome finish. Small, convenient slot in the top of the back makes it easy to place and relocate chairs. Stack chairs up to 10 high. Weight capacity is 250 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Limited Warranty | 5 Year |
Lorell Lumbar Support Stacking Chair – Gray Polymer Seat – Gray Polymer Back – Chrome Metal Frame – Gray – 4 / Carton
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Seat Material | Polymer |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Seat Color | Gray |
| Maximum Seat Height | 18" |
| Back Material | Polymer |
| Back Color | Gray |
| Lumbar Support | Yes |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | China |
| Portability | Stackable |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Frame Material | Metal |
| Height | 30" |
| Width | 19" |
| Depth | 19" |
| Frame Color | Chrome |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Comfortable |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Lumbar Support Stacking Chair |
| Application/Usage | Waiting Room |
| Manufacturer Part Number | 42940 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Stacking chairs feature a sturdy polymer seat and back with built-in lumbar support for comfort in your reception area. Waterfall seat front helps promote good blood circulation. The frame is made of sturdy steel with a chrome finish. Small, convenient slot in the top of the back makes it easy to place and relocate chairs. Stack chairs up to 10 high. Weight capacity is 250 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Limited Warranty | 5 Year |
Lorell Lumbar Support Stacking Chair – Black Polymer Seat – Black Polymer Back – Chrome Metal Frame – Black – 4 / Carton
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Seat Material | Polymer |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Seat Color | Black |
| Maximum Seat Height | 18" |
| Back Material | Polymer |
| Back Color | Black |
| Lumbar Support | Yes |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Portability | Stackable |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Frame Material | Metal |
| Height | 30" |
| Width | 19" |
| Depth | 19" |
| Frame Color | Chrome |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Comfortable |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Lumbar Support Stacking Chair |
| Application/Usage | Waiting Room |
| Manufacturer Part Number | 42938 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Stacking chairs feature a sturdy polymer seat and back with built-in lumbar support for comfort in your reception area. Waterfall seat front helps promote good blood circulation. The frame is made of sturdy steel with a chrome finish. Small, convenient slot in the top of the back makes it easy to place and relocate chairs. Stack chairs up to 10 high. Weight capacity is 250 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Limited Warranty | 5 Year |
Lorell Lumbar Support Stacking Chair – Gray Polymer Seat – Gray Polymer Back – Chrome Metal Frame – Gray – 4 / Carton
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Chair |
| Seat Material | Polymer |
| Chair/Seat Type | Stacking Chair |
| Seat Color | Gray |
| Maximum Seat Height | 18" |
| Back Material | Polymer |
| Back Color | Gray |
| Lumbar Support | Yes |
| Product Color | Gray |
| Country Of Origin | China |
| Portability | Stackable |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Frame Material | Metal |
| Height | 30" |
| Width | 19" |
| Depth | 19" |
| Frame Color | Chrome |
| Certifications & Standards | <p>ANSI/BIFMA</p> |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Comfortable |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Lumbar Support Stacking Chair |
| Application/Usage | Waiting Room |
| Manufacturer Part Number | 42940 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Stacking chairs feature a sturdy polymer seat and back with built-in lumbar support for comfort in your reception area. Waterfall seat front helps promote good blood circulation. The frame is made of sturdy steel with a chrome finish. Small, convenient slot in the top of the back makes it easy to place and relocate chairs. Stack chairs up to 10 high. Weight capacity is 250 lb.</p> |
| Packaged Quantity | 4 / Carton |
| Limited Warranty | 5 Year |











