Lorell Height-Adjustable 2-Motor Desk – For – Table TopWhite Rectangle Top – Gray T-shaped Base – Adjustable Height – 28.90″ to 47.20″ Adjustment – 48″ Table Top Length x 24″ Table Top Width x 0.70″ Table Top Thickness – 47.20″ Height – Assembly Required – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Table Desk |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Base Style | T-shaped |
| Table Top Width | 24" |
| Table Top Length | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Base Material | Cold-rolled Steel (CRS) |
| Table Top Thickness | 0.70" |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Top Material | Melamine |
| Minimum Height Adjustment | 28.90" |
| Maximum Height Adjustment | 47.20" |
| Base Color/Finish | Gray |
| Top Color/Finish | White |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 47.20" |
| Maximum Load Capacity | 176 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Comfortable |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Height-Adjustable 2-Motor Desk |
| Application/Usage | Home |
| Manufacturer Part Number | 3621 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Height-adjustable desk offers a healthier option than sitting all day with its sit-stand design. The size is just right for your small office or home work space. Two motors raise the 7/10" thick worksurface from 28-9/10" to 47-1/5" so you can sit, stand or perch for your convenience and comfort. Four programmable memory settings on the handy LED display let you establish a variety of positions to keep your ideas and circulation flowing. Worksurface is made of particleboard with a white melamine coating for a smooth desktop. Cold-rolled steel base in gray is made with two-stage T-legs with reversed columns. Weight capacity is 176 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1065692805.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
Lorell Height-Adjustable 2-Motor Desk – For – Table TopDark Walnut Rectangle Top – Black T-shaped Base – Adjustable Height – 28.90″ to 47.20″ Adjustment – 48″ Table Top Length x 24″ Table Top Width x 0.70″ Table Top Thickness – 47.20″ Height – Assembly Required – Brown – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Table Desk |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Base Style | T-shaped |
| Table Top Width | 24" |
| Table Top Length | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Base Material | Cold-rolled Steel (CRS) |
| Table Top Thickness | 0.70" |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Color/Finish | Brown |
| Top Material | Melamine |
| Minimum Height Adjustment | 28.90" |
| Maximum Height Adjustment | 47.20" |
| Base Color/Finish | Black |
| Top Color/Finish | Dark Walnut |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 47.20" |
| Maximum Load Capacity | 176 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Comfortable |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Height-Adjustable 2-Motor Desk |
| Application/Usage | Home |
| Manufacturer Part Number | 3620 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Height-adjustable desk offers a healthier option than sitting all day with its sit-stand design. The size is just right for your small office or home work space. Two motors raise the 7/10" thick worksurface from 28-9/10" to 47-1/5" so you can sit, stand or perch for your convenience and comfort. Four programmable memory settings on the handy LED display let you establish a variety of positions to keep your ideas and circulation flowing. Worksurface is made of particleboard with a melamine coating for a smooth desktop. The desktop finish is Dark Walnut to match most decor. Cold-rolled steel base in black is made with two-stage T-legs with reversed columns. Weight capacity is 176 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1065692804.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
Lorell Height-Adjustable 2-Motor Desk – For – Table TopDark Walnut Rectangle Top – Black T-shaped Base – Adjustable Height – 28.90″ to 47.20″ Adjustment – 48″ Table Top Length x 24″ Table Top Width x 0.70″ Table Top Thickness – 47.20″ Height – Assembly Required – Brown – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Table Desk |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Base Style | T-shaped |
| Table Top Width | 24" |
| Table Top Length | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Base Material | Cold-rolled Steel (CRS) |
| Table Top Thickness | 0.70" |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Color/Finish | Brown |
| Top Material | Melamine |
| Minimum Height Adjustment | 28.90" |
| Maximum Height Adjustment | 47.20" |
| Base Color/Finish | Black |
| Top Color/Finish | Dark Walnut |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 47.20" |
| Maximum Load Capacity | 176 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Comfortable |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Height-Adjustable 2-Motor Desk |
| Application/Usage | Home |
| Manufacturer Part Number | 3620 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Height-adjustable desk offers a healthier option than sitting all day with its sit-stand design. The size is just right for your small office or home work space. Two motors raise the 7/10" thick worksurface from 28-9/10" to 47-1/5" so you can sit, stand or perch for your convenience and comfort. Four programmable memory settings on the handy LED display let you establish a variety of positions to keep your ideas and circulation flowing. Worksurface is made of particleboard with a melamine coating for a smooth desktop. The desktop finish is Dark Walnut to match most decor. Cold-rolled steel base in black is made with two-stage T-legs with reversed columns. Weight capacity is 176 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1065692804.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |
Lorell Height-Adjustable 2-Motor Desk – For – Table TopWhite Rectangle Top – Gray T-shaped Base – Adjustable Height – 28.90″ to 47.20″ Adjustment – 48″ Table Top Length x 24″ Table Top Width x 0.70″ Table Top Thickness – 47.20″ Height – Assembly Required – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Table Desk |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Base Style | T-shaped |
| Table Top Width | 24" |
| Table Top Length | 2048-01-01T06:00:00.000Z |
| Base Material | Cold-rolled Steel (CRS) |
| Table Top Thickness | 0.70" |
| Assembly Description | Assembly Required |
| Top Material | Melamine |
| Minimum Height Adjustment | 28.90" |
| Maximum Height Adjustment | 47.20" |
| Base Color/Finish | Gray |
| Top Color/Finish | White |
| Height Adjustable | Yes |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 47.20" |
| Maximum Load Capacity | 176 lb |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Comfortable |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Height-Adjustable 2-Motor Desk |
| Application/Usage | Home |
| Manufacturer Part Number | 3621 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Height-adjustable desk offers a healthier option than sitting all day with its sit-stand design. The size is just right for your small office or home work space. Two motors raise the 7/10" thick worksurface from 28-9/10" to 47-1/5" so you can sit, stand or perch for your convenience and comfort. Four programmable memory settings on the handy LED display let you establish a variety of positions to keep your ideas and circulation flowing. Worksurface is made of particleboard with a white melamine coating for a smooth desktop. Cold-rolled steel base in gray is made with two-stage T-legs with reversed columns. Weight capacity is 176 lb. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1065692805.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 5 Year |




















