Lorell Essentials Series L-Shaped Reception Counter – 76.8″ Width x 66.1″ Depth x 14.8″ Height x 1″ Thickness – Wood, Laminate – Cherry
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Countertop |
| Additional Warranty Informati | <p>STANDARD 5 YEAR LORELL WARRANTY</p> |
| Product Color | Cherry |
| Product Material | Laminate |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 14.8" |
| Width | 76.8" |
| Depth | 66.1" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | Essentials |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Essentials Series L-Shaped Reception Counter |
| Manufacturer Part Number | 69700 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This reception counter converts Lorell Essentials Series 66-1/8" x 29-1/2" desks with 41-3/8" x 23-5/8" returns into full-fledged, L-shaped reception desks. The Essentials Series Wood Laminate Furniture offers high-quality laminate construction and a contemporary design. Counter features a 1" thick, Cherry laminate top for durability. Configuration promotes work efficiency while projecting a professional image for greeting visitors. Assembly instructions and all needed hardware are included.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>Essentials Series L-Shaped Reception Counter</li><li>Mounting Hardware</li></ul> |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Thickness | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
Lorell Essentials Series L-Shaped Reception Counter – 76.8″ Width x 66.1″ Depth x 14.8″ Height x 1″ Thickness – Wood, Laminate – Cherry
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Countertop |
| Additional Warranty Informati | <p>STANDARD 5 YEAR LORELL WARRANTY</p> |
| Product Color | Cherry |
| Product Material | Laminate |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 14.8" |
| Width | 76.8" |
| Depth | 66.1" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | Essentials |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Essentials Series L-Shaped Reception Counter |
| Manufacturer Part Number | 69700 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This reception counter converts Lorell Essentials Series 66-1/8" x 29-1/2" desks with 41-3/8" x 23-5/8" returns into full-fledged, L-shaped reception desks. The Essentials Series Wood Laminate Furniture offers high-quality laminate construction and a contemporary design. Counter features a 1" thick, Cherry laminate top for durability. Configuration promotes work efficiency while projecting a professional image for greeting visitors. Assembly instructions and all needed hardware are included.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>Essentials Series L-Shaped Reception Counter</li><li>Mounting Hardware</li></ul> |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Thickness | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
Lorell Essentials Series L-Shaped Reception Counter – 76.8″ Width x 66.1″ Depth x 14.8″ Height x 1″ Thickness – Wood, Laminate – Cherry
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Countertop |
| Additional Warranty Informati | <p>STANDARD 5 YEAR LORELL WARRANTY</p> |
| Product Color | Cherry |
| Product Material | Laminate |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Height | 14.8" |
| Width | 76.8" |
| Depth | 66.1" |
| Certifications & Standards | <p>Greenguard Certified</p> |
| Product Series | Essentials |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Essentials Series L-Shaped Reception Counter |
| Manufacturer Part Number | 69700 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This reception counter converts Lorell Essentials Series 66-1/8" x 29-1/2" desks with 41-3/8" x 23-5/8" returns into full-fledged, L-shaped reception desks. The Essentials Series Wood Laminate Furniture offers high-quality laminate construction and a contemporary design. Counter features a 1" thick, Cherry laminate top for durability. Configuration promotes work efficiency while projecting a professional image for greeting visitors. Assembly instructions and all needed hardware are included.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>Essentials Series L-Shaped Reception Counter</li><li>Mounting Hardware</li></ul> |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Thickness | 2001-01-01T06:00:00.000Z |












