Lorell Do-it-Yourself Frameless Corkboard – 36″ Height x 15″ Width – Gray Cork Surface – Frameless – Gray Aluminum Frame – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Bulletin Board |
| Board Height | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Board Width | 15" |
| Board Surface Color | Gray |
| Board Surface Material | Cork |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Frame Material | Aluminum |
| Frame Color | Gray |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Frameless |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Do-it-Yourself Frameless Corkboard |
| Mount Type | Wall Mount |
| Application/Usage | Conference Room |
| Manufacturer Part Number | 18325 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Do-it-Yourself Frameless Felt Board is part of a customizable board system that lets you mix and match your board surfaces to suit your needs. Four brackets on the back let you hook it into the channels of the Do-it-Yourself Board Aluminum Frame (not included) that you mount to your wall with screws. The frame stays on the wall, but lets you replace a glass and/or cork panel with this 12mm thick felt board made with medium-density fiberboard. The gray felt lets you tack messages and reminders while offering a professional backdrop for your office or conference room. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1069971419.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Thickness | 472.4 mil |
Lorell Do-it-Yourself Frameless Corkboard – 36″ Height x 18″ Width – Gray Cork Surface – Frameless – Aluminum Frame – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Bulletin Board |
| Board Height | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Board Width | 18" |
| Board Surface Color | Gray |
| Board Surface Material | Cork |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Frame Material | Aluminum |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Frameless |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Do-it-Yourself Frameless Corkboard |
| Mount Type | Wall Mount |
| Application/Usage | Conference Room |
| Manufacturer Part Number | 18326 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Do-it-Yourself Frameless Felt Board is part of a customizable board system that lets you mix and match your board surfaces to suit your needs. Four brackets on the back let you hook it into the channels of the Do-it-Yourself Board Aluminum Frame (not included) that you mount to your wall with screws. The frame stays on the wall, but lets you replace a glass and/or cork panel with this 12mm thick felt board made with medium-density fiberboard. The gray felt lets you tack messages and reminders while offering a professional backdrop for your office or conference room. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1069971420.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Thickness | 472.4 mil |
Lorell Do-it-Yourself Frameless Corkboard – 36″ Height x 15″ Width – Brown Cork Surface – Frameless – Aluminum Frame – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Bulletin Board |
| Board Height | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Board Width | 15" |
| Board Surface Color | Brown |
| Board Surface Material | Cork |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Frame Material | Aluminum |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Frameless |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Do-it-Yourself Frameless Corkboard |
| Mount Type | Wall Mount |
| Application/Usage | Reminder |
| Manufacturer Part Number | 18327 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Do-it-Yourself Frameless Corkboard is part of a customizable board system that lets you mix and match your board surfaces to suit your needs. Four brackets on the back let you hook it into the channels of the Do-it-Yourself Board Aluminum Frame (not included) that you mount to your wall with screws. The frame stays on the wall, but lets you replace a glass and/or felt panel with this 12mm thick felt board made with medium-density fiberboard. The brown cork lets you tack messages and reminders. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1069971398.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Thickness | 472.4 mil |
Lorell Do-it-Yourself Frameless Corkboard – 36″ Height x 18″ Width – Brown Cork Surface – Frameless – Aluminum Frame – 1 Each
Additional information
| Brand | Lorell |
|---|---|
| Product Type | Bulletin Board |
| Board Height | 2036-01-01T06:00:00.000Z |
| Board Width | 18" |
| Board Surface Color | Brown |
| Board Surface Material | Cork |
| Country Of Origin | China |
| Shape | Rectangle |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Frame Material | Aluminum |
| Brand Name | Lorell |
| Features | Frameless |
| Manufacturer | Lorell |
| Product Name | Do-it-Yourself Frameless Corkboard |
| Mount Type | Wall Mount |
| Application/Usage | Reminder |
| Manufacturer Part Number | 18328 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Do-it-Yourself Frameless Corkboard is part of a customizable board system that lets you mix and match your board surfaces to suit your needs. Four brackets on the back let you hook it into the channels of the Do-it-Yourself Board Aluminum Frame (not included) that you mount to your wall with screws. The frame stays on the wall, but lets you replace a glass and/or felt panel with this 12mm thick felt board made with medium-density fiberboard. The brown cork lets you tack messages and reminders. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1069971399.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Thickness | 472.4 mil |



























