Logitech R400 Wireless Presenter – Laser – Wireless – Radio Frequency – 2.40 GHz – Black – 1 Pack – USB
Additional information
| Brand | Logitech |
|---|---|
| Product Type | Presentation Pointer |
| Battery Size Supported | AAA |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Number Of Batteries Supported | 2 |
| Battery Included | Yes |
| Pointing Device Wireless Oper | 49.21 ft |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 1.9" |
| Width | 6.2" |
| Brand Name | Logitech |
| Pointing Device Connectivity | Wireless |
| Pointing Device Wireless Tech | Radio Frequency |
| Length | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | R400 |
| Product Name | R400 Wireless Presenter |
| Device Supported | Computer |
| System Requirements | <b>Windows-based computer:</b><ul><li>Windows®, XP, Windows Vista®, </li><li>USB port</li></ul> |
| Manufacturer Part Number | 910-001354 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Use the highly efficient controls of this wireless presenter to help you make your point and boost your confidence during your next presentation. 2.4 GHz wireless connectivity lets you move freely up to 50' away from the receiver to provide the freedom to move around the room and mingle with your audience for greater impact. Intuitive slideshow controls are easy to find by touch for a smooth, simple way to navigate through each slide. Bright-red laser pointer makes it easy for your audience to see exactly what you're pointing to. Battery indicator allows you to quickly see how much power is available with just a glance. And with plug-and-play technology, simply plug in the receiver into a USB port to begin. When the show is over, just place the receiver back in the presenter, and you're ready to go. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1013892517.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Movement Detection | Laser |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | PC |
| Pointing Device Features | Battery Indicator |
| Package Contents | <ul><li>R400 Presentation Pointer</li><li>Wireless Mini-Receiver</li><li>2 x AAA Batteries</li><li>Carrying Case</li><li>Quick-Start Guide</li></ul> |
| Additional Information | <ul><li>Built-in slide show buttons</li><li>Red laser pointer with LED indicator</li><li>Plug-and-play, no software required</li><li>Storable receiver and carrying case</li><li>Battery-power indicator</li><li>On/Off switch</li></ul> |
| Weight (Approximate) | 4 oz |









