Logitech MX ERGO PLUS Advanced Wireless Trackball for PC and MAC with extra 10° wedge
Login to View Prices
A new standard of comfort and precision. Logitech’s most advanced trackball for trackball enthusiasts and and consumers searching for alternatives to mice and touchpads. Delivers 20% less muscular strain compared to a regular mouse. A unique adjustable hinge plus extra 10° wedge offer customized comfort – choose the best angle for you between 0°, 20° and 30°. Precision mode button allows to instantly switch between speed and precise tracking. Easy-Switch™ and FLOW-enabled for effortless multi-computer workflow. Pair up to 2 computers and easily switch between them, copy and paste text, images and files.
- Fast rechargeable battery. Holds power for up to 4 months on a full charge. Quick charge: 1 minute of charge gives up to a day of use.
- Easy-Switch? and FLOW-enabled for effortless multi-computer workflow. Pair up to 2 computers and easily switch between them, copy and paste text, images and files.
- Precision scroll-wheel with tilt and middle click allows for precise scrolling and convenient controls.
- Choose the best angle for you 0?, 20? or 30?.
- Advanced tracking. Precision mode button lets you instantly switch between speed and high precision tracking.
- Smart adjustable hinge plus extra 10? wedge for customized hand position and greater comfort.
Additional information
| Weight | 9.1400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.20 × 3.90 × 2.00 in |
| Movement Resolution (dpi) | 440 |
| Package Contents | <ul> <li>MX ERGO Wireless Trackball</li> <li>Unifying Receiver</li> <li>Micro-USB Cable for Recharging</li> <li>User Documentation</li> </ul> |
| Operating System Compatibil | Windows 7,Windows 8,Windows 10,Mac OS X 10.12 Sierra,Windows 11,Mac OS X 10.8 Mountain Lion,iPadOS 13.4 |
| Scroller Type | Trackball,Scroll Wheel |
| Pointing Device Host Interf | USB |
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Website Addres | |
| Ergonomic Fit | Right-handed |
| Number of Total Buttons | 8 |
| Device Supported | Computer |
| Product Color | Graphite |
| Color Family | Gray |
| Pointing Device Wireless Te | Bluetooth/Radio Frequency |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Pointing Device Connectivit | Wireless |
| Product Type | Mouse |
| Wireless Operating Frequenc | 2.40 GHz |
| Movement Detection | Optical |
| Product Model | MX Ergo Plus |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | 910-005178 |
| Brand | Logitech |

















Reviews
There are no reviews yet.