Logitech Mk235 Keyboard & Mouse (Keyboard English Layout Only)
Login to View Prices
Logitech MK235 Keyboard & Mouse (Keyboard English Layout only) – USB Wireless RF – English – Black – USB Wireless RF – Optical – Scroll Wheel – QWERTY – Black – AAA, AA – Compatible with Desktop Computer for PC, Linux, ChromeOS – 1 Pack
Additional information
| Brand | Logitech |
|---|---|
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Additional Warranty Informati | <p>1-year Limited hardware warranty</p> |
| Battery Size Supported | AA |
| Environmental Certification | WEEE |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Pointing Device Color | Black |
| Keyboard/Keypad Height | 0.81" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.15" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.41" |
| Pointing Device Height | 1.39" |
| Pointing Device Width | 2.42" |
| Pointing Device Depth | 3.85" |
| Keyboard/Keypad Weight (Appro | 15 oz |
| Pointing Device Weight (Appro | 2.49 oz |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | Logitech |
| Pointing Device Connectivity | Wireless |
| Pointing Device Wireless Tech | RF |
| Keyboard/Keypad Connectivity | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Tech | RF |
| Manufacturer | Logitech |
| Product Model | MK235 |
| Product Name | Wireless Keyboard and Mouse |
| Device Supported | Desktop Computer |
| Keys Layout | QWERTY |
| Localization | English |
| Manufacturer Part Number | 920-007897 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Wireless keyboard and mouse feature reliable 2.4Ghz technology to provide a strong connection from distances up to 33' away with virtually no delays or dropouts. Full-size keyboard offers a familiar layout to let you enjoy the comfort and simplicity of a traditional keyboard layout from day one. Durable keyboard utilizes sturdy tilt legs and a spill-resistant construction to deliver years of use. Anti-fading treatment on each key ensures you'll never have to worry about losing the letters from your keys. Energy-efficient design allows you to type as long as three years between battery changes and use your mouse for up to a year. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1032894500.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Movement Detection | Optical |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | ChromeOS |
| Package Contents | <ul> <li>MK235 Wireless Keyboard and Mouse</li> <li>Wireless receiver</li> <li>User Documents</li> <li>2 x AAA batteries for keyboard</li> <li>1 x AA battery for mouse</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
Logitech MK235 Keyboard & Mouse (Keyboard English Layout only)
Login to View Prices
A SIMPLE PLUG-AND-PLAY KEYBOARD AND MOUSE WITH ARELIABLE WIRELESS CONNECTION UP TO 10 METERS (33 FEET) AWAY, SHARING ONE TINY USB RECEIVER (128-BIT AES ENCRYPTION BETWEEN DEVICES AND RECEIVER). THERE IS NO HASSLE WITH PAIRING OR SOFTWARE INSTALLATION. TYPE COMFORTABLY ON AFAMILIAR KEYBOARD LAYOUT WITH FULL-SIZE ARROW KEYS, NUMBER PAD AND EASY ACCESS TO 15 SHORTCUT KEYS. ENJOY LONG-LASTING BATTERY LIFE – 36 MONTHS FOR THE KEYBOARD AND 12 MONTHS FOR THE MOUSE. WITH ITS DURABLE CONSTRUCTION, SPILL-PROOF DESIGN, ANTI-FADING TREATMENT ON EACH KEY AND STURDY TILT LEGS, MK235 IS BUILT TO LAST. DIMENSIONS:
- KEYBOARD: 17.15 X 5.41 X 0.81 IN (W X D X H) MOUSE: 2.42 X 1.39 X 3.85 IN (W X D X H) NANO RECEIVER: 0.57 X 0.24 X 0.74 IN (W X D X H) SYSTEM REQUIREMENTS:
- WINDOWS® 7, WINDOWS 8, WINDOWS 10 OR LATER CHROME OS™ LINUX® KERNEL 2.6+ USB PORT PACKAGE CONTENTS:
- KEYBOARD MOUSE WIRELESS RECEIVER USER DOCUMENTS 2 X AAA BATTERIES FOR KEYBOARD 1 X AA BATTERY FOR MOUSE
Additional information
| Weight | 1.5200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.80 × 5.60 × 1.70 in |
| UPC | 0 |
| MPN | 920-007897 |










Reviews
There are no reviews yet.