Linksys WeMo Light Switch – Rocker Switch – Light Control, Fan Control – 110 V AC – White
Additional information
| Brand | Linksys |
|---|---|
| Product Type | Hard Wire Switch |
| Controllable Function | Fan Control |
| Product Color | White |
| Switch Type | Rocker |
| Country Of Origin | China |
| Height | 4.1" |
| Width | 1.7" |
| Depth | 1.7" |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Power Rating | 1800 W |
| Brand Name | Linksys |
| Compatibility | <b>Apple:</b><ul><li>iPhone 4/4S</li><li>iPhone 5/5s</li><li>iPad 3rd gen</li><li>iPad 2</li><li>iPad (Original)</li><li>iPad mini</li><li>iPad 4th gen</li><li>iPod touch 3rd gen</li><li>iPod touch 4th gen</li><li>iPod touch 5th gen</li><li>iPhone 3/3GS</li></ul><ul><li><b>Samsung:</b></li></ul><ul><li>Galaxy S4</li><li>Galaxy S3</li><li>Galaxy Tab 2 – 10.1"</li><li>Galaxy Tab 2 – 7"</li><li>Galaxy Tab 3 – 10.1"</li><li>Galaxy Tab 3 – 8.0"</li><li>Galaxy Tab 3 – 7.0"</li><li>Nexus 7</li><li>Nexus Galaxy</li><li>Galaxy S II – T-Mobile</li><li>Galaxy S II – Verizon</li><li>Galaxy Note</li><li>Galaxy Note 8.0</li><li>Galaxy Note 10.1</li><li>Galaxy Note II</li><li>Galaxy S II – AT&, T</li></ul><b>HTC:</b><ul><li>HTC Desire HD</li><li>HTC Desire S</li><li>HTC Evo Design 4G</li><li>HTC One</li></ul><b>Kindle:</b><ul><li>HD Fire 7"</li><li>HD Fire 8.9"</li></ul> |
| Form Factor | Wall Mount |
| Manufacturer | Linksys |
| Product Name | WeMo Light Switch |
| Product Line | WeMo |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Manufacturer Part Number | F7C030FC |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Whether you're working at a coffee shop or vacationing in the Caribbean, this smart light switch lets you remotely control your lighting using your phone or tablet from anywhere with no subscription or hub. Using the free Wemo app, you can schedule your lamps to turn off at sunrise, or synchronize your lights with the sunset so you never arrive to a dark room. When set to "Away Mode, " it can turn your plugged-in lights on and off randomly to make it appear like you're home for extra security. Pair this dimmer with Amazon Alexa or Google Assistant built-in devices like Google Home to dim your lights with just the power of your voice. When paired with Nest's Thermostat, Nest's "home" and "away" modes can sync with your switch for automatic control. Nest can tell it when you're home or away so your lights can greet you when you arrive, and switch off when you're away to conserve energy.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>WeMo Light Switch</li><li>Face Plate</li><li>4 x Wire Nuts</li><li>Quick installation guide</li></ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |







