Linksys Velop Wi-Fi 5 Ieee 80211ac Ethernet Wireless Router
Login to View Prices
Linksys Velop Wi-Fi 5 IEEE 802.11ac Ethernet Wireless Router – 2.40 GHz ISM Band – 5 GHz UNII Band – 6 x Antenna(6 x Internal) – 275 MB/s Wireless Speed – 2 x Broadband Port – Gigabit Ethernet – Desktop
Additional information
| Brand | Linksys |
|---|---|
| Product Type | Wireless Router |
| Additional Warranty Informati | <p>3 YEARS</p> |
| Broadband Transmission Techno | Ethernet |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | No |
| Number Of Broadband (RJ 45) P | 2 |
| PoE (RJ 45) Port | No |
| Total Number Of Antennas | 6 |
| Number Of Internal Antennas | 6 |
| Total Wireless Transmission S | 275 MB/s |
| Wi Fi Generation | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Assembly Required | No |
| Height | 7.3" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 3.1" |
| Certifications & Standards | <ul><li>Energy Star</li> <li>UL Listed Certification</li> </ul> |
| Brand Name | Linksys |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Linksys |
| Product Name | Velop AC4400 Intelligent Mesh Tri-Band Wi-Fi System |
| Product Line | Velop |
| Manufacturer Part Number | WHW0302 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Velop is a Tri-Band Wi-Fi system that works in perfect harmony to create a high-range mesh network. Unlike traditional routers with range extenders, this Wi-Fi system provides 100 percent Wi-Fi throughout your home or small office. Each Node increases Wi-Fi range 2, 000 square feet. The two nodes included in this system offer a total 4, 000-square-foot range, and you can add more to grow your mesh network. Utilizing wireless mesh networking for whole home Wi-Fi, Velop nodes seamlessly connect to each other and use a single SSID and password. With a compact, sleek design and only a power cord, Nodes can be placed in open spaces without unsightly connected cables. Simple app-based setup uses the Linksys App that also keeps you informed of network status and solves any Wi-Fi interruptions. Nodes work with Alexa. System includes two Linksys Velop Nodes, Ethernet cable, two power adapters and Quick Start Guide. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1037546490.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 2 |
| Package Contents | <ul> <li>Velop AC4400 Intelligent Mesh Tri-Band Wi-Fi System</li> <li>1 x Ethernet Cable</li> <li>2 x Power Adapter</li> <li>Quick Start Guide</li> <li>Printed Documentation</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
Linksys Velop Wi-Fi 5 Ieee 80211ac Ethernet Wireless Router
Login to View Prices
Linksys Velop Wi-Fi 5 IEEE 802.11ac Ethernet Wireless Router – 2.40 GHz ISM Band – 5 GHz UNII Band – 6 x Antenna(6 x Internal) – 275 MB/s Wireless Speed – 2 x Broadband Port – Gigabit Ethernet – Desktop
Additional information
| Brand | Linksys |
|---|---|
| Product Type | Wireless Router |
| Additional Warranty Informati | <p>3 YEARS</p> |
| Broadband Transmission Techno | Ethernet |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | No |
| Number Of Broadband (RJ 45) P | 2 |
| PoE (RJ 45) Port | No |
| Total Number Of Antennas | 6 |
| Number Of Internal Antennas | 6 |
| Total Wireless Transmission S | 275 MB/s |
| Wi Fi Generation | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 7.3" |
| Width | 3.1" |
| Depth | 3.1" |
| Certifications & Standards | <ul><li>Energy Star</li> <li>UL Listed Certification</li> </ul> |
| Brand Name | Linksys |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Linksys |
| Product Name | Velop AC2200 Intelligent Mesh Tri-Band Wi-Fi System |
| Product Line | Velop |
| Manufacturer Part Number | WHW0301 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Velop is a Tri-Band Wi-Fi system that works in perfect harmony to create a high-range mesh network. Unlike traditional routers with range extenders, this Wi-Fi system provides 100 percent Wi-Fi throughout your home or small office. The Node increases Wi-Fi range 2, 000 square feet, and you can add more to grow your mesh network. Utilizing wireless mesh networking for whole home Wi-Fi, Velop nodes seamlessly connect to each other and use a single SSID and password. With a compact, sleek design and only a power cord, this Node can be placed in open spaces without unsightly connected cables. Simple app-based setup uses the Linksys App that also keeps you informed of network status and solves any Wi-Fi interruptions. Node works with Alexa. System includes one Linksys Velop, Ethernet cable, power adapter and Quick Start Guide. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1037546491.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>Velop AC2200 Intelligent Mesh Tri-Band Wi-Fi System</li> <li>1 x Ethernet Cable</li> <li>1 x Power Adapter</li> <li>Quick Start Guide</li> <li>Printed Documentation</li> </ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |

















