Linksys Velop Mx4200 Wi-Fi 6 Ieee 80211ax Ethernet Wireless Router
Login to View Prices
Linksys Velop MX4200 Wi-Fi 6 IEEE 802.11ax Ethernet Wireless Router – 2.40 GHz ISM Band – 5 GHz UNII Band – 9 x Antenna(9 x Internal) – 525 MB/s Wireless Speed – 3 x Network Port – 1 x Broadband Port – USB – Gigabit Ethernet – Desktop
Additional information
| Brand | Linksys |
|---|---|
| Product Type | Wireless Router |
| Broadband Transmission Techno | Ethernet |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | Yes |
| Number Of Network (RJ 45) Por | 3 |
| Number Of Broadband (RJ 45) P | 1 |
| Total Number Of Antennas | 9 |
| Number Of Internal Antennas | 9 |
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Total Wireless Transmission S | 525 MB/s |
| Wi Fi Generation | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Height | 9.6" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 4.5" |
| Brand Name | Linksys |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Linksys |
| Product Model | MX4200 |
| Product Name | Velop AX4200 Tri-Band Mesh WiFi 6 System (MX4200) |
| Product Line | Velop |
| Manufacturer Part Number | MX4200 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Velop Wi-Fi 6 Whole Home Mesh System delivers next-level streaming and gaming to more than 40 devices on your network. Intelligent Mesh technology is combined with Wi-Fi 6 to deliver gigabit Wi-Fi speeds that cover every corner of your home or office, including outdoor smart devices. Wi-Fi 6 sends and receives multiple streams of data simultaneously to provide up to four times more Wi-Fi capacity. The free Linksys App makes it simple to set up, lets you access your network from anywhere and allows you to view or prioritize which connected devices are using the most Wi-Fi. With automatic firmware updates, parental controls and separate guest access, Velop provides a safe, secure and up-to-date network. It works with all Internet providers and is 100 percent backwards-compatible with Wi-Fi 5 and older devices.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 2.08 lb |
Linksys Velop Mx4200 Wi-Fi 6 Ieee 80211ax Ethernet Wireless Router
Login to View Prices
Linksys Velop MX4200 Wi-Fi 6 IEEE 802.11ax Ethernet Wireless Router – 2.40 GHz ISM Band – 5 GHz UNII Band – 9 x Antenna(9 x Internal) – 525 MB/s Wireless Speed – 3 x Network Port – 1 x Broadband Port – USB – Gigabit Ethernet – Desktop
Additional information
| Brand | Linksys |
|---|---|
| Product Type | Wireless Router |
| Broadband Transmission Techno | Ethernet |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | Yes |
| Number Of Network (RJ 45) Por | 3 |
| Number Of Broadband (RJ 45) P | 1 |
| Total Number Of Antennas | 9 |
| Number Of Internal Antennas | 9 |
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Total Wireless Transmission S | 525 MB/s |
| Wi Fi Generation | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Height | 9.6" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 4.5" |
| Brand Name | Linksys |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Linksys |
| Product Model | MX4200 |
| Product Name | Velop AX4200 Tri-Band Mesh WiFi 6 System (MX4200) |
| Product Line | Velop |
| Manufacturer Part Number | MX4200 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Velop Wi-Fi 6 Whole Home Mesh System delivers next-level streaming and gaming to more than 40 devices on your network. Intelligent Mesh technology is combined with Wi-Fi 6 to deliver gigabit Wi-Fi speeds that cover every corner of your home or office, including outdoor smart devices. Wi-Fi 6 sends and receives multiple streams of data simultaneously to provide up to four times more Wi-Fi capacity. The free Linksys App makes it simple to set up, lets you access your network from anywhere and allows you to view or prioritize which connected devices are using the most Wi-Fi. With automatic firmware updates, parental controls and separate guest access, Velop provides a safe, secure and up-to-date network. It works with all Internet providers and is 100 percent backwards-compatible with Wi-Fi 5 and older devices.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 2.08 lb |


















