Linksys Max-Stream Re7000 Ieee 80211ac 186 Gbits Wireless Range Extender
Login to View Prices
Linksys Max-Stream RE7000 IEEE 802.11ac 1.86 Gbit/s Wireless Range Extender – 5 GHz, 2.40 GHz – MIMO Technology – 1 x Network (RJ-45) – Ethernet, Fast Ethernet, Gigabit Ethernet – Wall Mountable – 1 Pack
Additional information
| Brand | Linksys |
|---|---|
| Product Type | Wireless Range Extender |
| Additional Warranty Informati | <p>3 YEARS</p> |
| Frequency Band | 2.40 GHz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | No |
| HDMI | No |
| VGA | No |
| Number Of Network (RJ 45) Por | 1 |
| Powerline | No |
| Management Port | No |
| PoE (RJ 45) Port | No |
| MIMO Technology | Yes |
| Beamforming Technology | Yes |
| Country Of Origin | Taiwan |
| Height | 1.8" |
| Width | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Depth | 3.2" |
| Certifications & Standards | <p>Energy Star</p> |
| Wireless Transmission Speed | 1.86 Gbit/s |
| Brand Name | Linksys |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Manufacturer | Linksys |
| Product Model | RE7000 |
| Product Name | Max Stream AC1900 MU-MIMO Range Extender |
| Product Line | Max-Stream |
| Manufacturer Part Number | RE7000 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Eliminate dead zones and boost your Wi-Fi range up to 2, 500 square feet with this powerful, wireless range extender. MU-MIMO technology ensures your Wi-Fi is delivered faster and with more efficient throughput to every MU-MIMO connected device. This means your office can simultaneously surf the Internet, stream 4K and HD movies, play online games and more without buffering or lag. Universal design is compatible with any Wi-Fi router, including those from Internet service providers. Its easy-to-operate design eliminates the need to adjust your router's settings when installing to get you connected quickly. Cross Band technology maximizes simultaneous use of both bands to ensure you always maintain a high-speed connection. Beamforming technology provides a wide range of coverage that targets Wi-Fi signals to provide increased signal strength and coverage for each mobile device. Range extender offers dual wireless bands of 2.4 GHz and 5 GHz for combined speeds of up to 1.9 Gbps. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1032953502.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Package Contents | <ul> <li>Max Stream AC1900 MU-MIMO Range Extender</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 8.99 oz |











