Linksys MAX-STREAM Mesh WiFi 6 Router (MR7350) – 2.40 GHz ISM Band – 5 GHz UNII Band – 2 x Antenna(2 x External) – 225 MB/s Wireless Speed – 4 x Network Port – 1 x Broadband Port – USB – Gigabit Ethernet – Desktop
Additional information
| Brand | Linksys |
|---|---|
| Product Type | Wireless Router |
| Broadband Transmission Techno | Ethernet |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | Yes |
| Number Of Network (RJ 45) Por | 4 |
| Number Of Broadband (RJ 45) P | 1 |
| Total Number Of Antennas | 2 |
| Number Of External Antennas | 2 |
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Total Wireless Transmission S | 225 MB/s |
| Wi Fi Generation | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Height | 2.2" |
| Width | 6.1" |
| Depth | 8.5" |
| Brand Name | Linksys |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Linksys |
| Product Name | Max-Stream Mesh Dual-Band Wi-Fi 6 Router |
| Product Line | Max-Stream |
| Manufacturer Part Number | MR7350 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wi-Fi 6 Router is powered by Intelligent Mesh technology that adapts to your Wi-Fi needs to ensure your devices will always have a full-strength signal. Utilizing the latest Wi-Fi 6 technology, all of your device connections will be strong while also adhering to the latest security standards. Later, if you decide to grow your network, this future-ready router expands by adding any Linksys mesh-compatible products (not included). The Linksys App lets you access your network from anywhere. You can even view and prioritize which connected devices are using the most Wi-Fi. With automatic software updates, parental controls and separate guest access, this router provides a safe, secure and up-to-date network.</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 1.25 lb |
Linksys MAX-STREAM Mesh WiFi 6 Router (MR7350) – 2.40 GHz ISM Band – 5 GHz UNII Band – 2 x Antenna(2 x External) – 225 MB/s Wireless Speed – 4 x Network Port – 1 x Broadband Port – USB – Gigabit Ethernet – Desktop
Additional information
| Brand | Linksys |
|---|---|
| Product Type | Wireless Router |
| Broadband Transmission Techno | Ethernet |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | Yes |
| Number Of Network (RJ 45) Por | 4 |
| Number Of Broadband (RJ 45) P | 1 |
| Total Number Of Antennas | 2 |
| Number Of External Antennas | 2 |
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Total Wireless Transmission S | 225 MB/s |
| Wi Fi Generation | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Height | 2.2" |
| Width | 6.1" |
| Depth | 8.5" |
| Brand Name | Linksys |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Linksys |
| Product Name | Max-Stream Mesh Dual-Band Wi-Fi 6 Router |
| Product Line | Max-Stream |
| Manufacturer Part Number | MR7350 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Wi-Fi 6 Router is powered by Intelligent Mesh technology that adapts to your Wi-Fi needs to ensure your devices will always have a full-strength signal. Utilizing the latest Wi-Fi 6 technology, all of your device connections will be strong while also adhering to the latest security standards. Later, if you decide to grow your network, this future-ready router expands by adding any Linksys mesh-compatible products (not included). The Linksys App lets you access your network from anywhere. You can even view and prioritize which connected devices are using the most Wi-Fi. With automatic software updates, parental controls and separate guest access, this router provides a safe, secure and up-to-date network.</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 1.25 lb |














