Linksys Ea6350 Wi-Fi 5 Ieee 80211ac Ethernet Wireless Router
Login to View Prices
Linksys EA6350 Wi-Fi 5 IEEE 802.11ac Ethernet Wireless Router – 2.40 GHz ISM Band – 5 GHz UNII Band – 150 MB/s Wireless Speed – 4 x Network Port – 1 x Broadband Port – USB – Gigabit Ethernet – Desktop
Additional information
| Brand | Linksys |
|---|---|
| Product Type | Wireless Router |
| Broadband Transmission Techno | Ethernet |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | Yes |
| Number Of Network (RJ 45) Por | 4 |
| Number Of Broadband (RJ 45) P | 1 |
| TAA Compliant | No |
| Total Wireless Transmission S | 150 MB/s |
| Wi Fi Generation | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Brand Name | Linksys |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Linksys |
| Product Model | EA6350 |
| Product Name | EA6350 AC1200+ Dual-Band WiFi Router |
| Manufacturer Part Number | EA6350-4B |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The AC1200 Dual-Band Wireless Router features dual, wireless bands (2.4 GHz and 5GHz) with data speeds up to N300 Mbps + AC867 Mbps. Wireless-AC standard outperforms Wireless-N with speeds that are up to three times faster. Beamforming focuses the Wi-Fi signal directly to your smartphones, tablets and laptops instead of sending a general transmission. Plus, two detachable external antennas help strengthen the signal. The result is a more efficient network with a wider range. Share files and add external storage across your network with the USB 3.0 port. Monitor and control your Wi-Fi network from anywhere through the Linksys Smart Wi-Fi website or mobile app. Safeguard your network with wireless WPA/WPA2 encryption and an SPI firewall. Create a guest network with a unique password for convenient and secure guest access using Linksys Smart Wi-Fi.</p> |
| Package Contents | <ul> <li>EA6350 AC1200+ Dual-Band WiFi Router</li> <li>Quick Start Guide</li> <li>CD-ROM With Documentation</li> <li>Ethernet Cable</li> <li>Power Adapter</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
Linksys Ea6350 Wi-Fi 5 Ieee 80211ac Ethernet Wireless Router
Login to View Prices
Linksys EA6350 Wi-Fi 5 IEEE 802.11ac Ethernet Wireless Router – 2.40 GHz ISM Band – 5 GHz UNII Band – 150 MB/s Wireless Speed – 4 x Network Port – 1 x Broadband Port – USB – Gigabit Ethernet – Desktop
Additional information
| Brand | Linksys |
|---|---|
| Product Type | Wireless Router |
| Broadband Transmission Techno | Ethernet |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | Yes |
| Number Of Network (RJ 45) Por | 4 |
| Number Of Broadband (RJ 45) P | 1 |
| TAA Compliant | No |
| Total Wireless Transmission S | 150 MB/s |
| Wi Fi Generation | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Brand Name | Linksys |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Linksys |
| Product Model | EA6350 |
| Product Name | EA6350 AC1200+ Dual-Band WiFi Router |
| Manufacturer Part Number | EA6350-4B |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The AC1200 Dual-Band Wireless Router features dual, wireless bands (2.4 GHz and 5GHz) with data speeds up to N300 Mbps + AC867 Mbps. Wireless-AC standard outperforms Wireless-N with speeds that are up to three times faster. Beamforming focuses the Wi-Fi signal directly to your smartphones, tablets and laptops instead of sending a general transmission. Plus, two detachable external antennas help strengthen the signal. The result is a more efficient network with a wider range. Share files and add external storage across your network with the USB 3.0 port. Monitor and control your Wi-Fi network from anywhere through the Linksys Smart Wi-Fi website or mobile app. Safeguard your network with wireless WPA/WPA2 encryption and an SPI firewall. Create a guest network with a unique password for convenient and secure guest access using Linksys Smart Wi-Fi.</p> |
| Package Contents | <ul> <li>EA6350 AC1200+ Dual-Band WiFi Router</li> <li>Quick Start Guide</li> <li>CD-ROM With Documentation</li> <li>Ethernet Cable</li> <li>Power Adapter</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |











