Linksys E5400 Wi-Fi 5 Ieee 80211ac Ethernet Wireless Router
Login to View Prices
Linksys E5400 Wi-Fi 5 IEEE 802.11ac Ethernet Wireless Router – Dual Band – 2.40 GHz ISM Band – 5 GHz UNII Band(2 x External) – 150 MB/s Wireless Speed – 4 x Network Port – 1 x Broadband Port – Fast Ethernet – Desktop
Additional information
| Brand | Linksys |
|---|---|
| Product Type | Wireless Router |
| Network Band | Dual Band |
| Broadband Transmission Techno | Ethernet |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ac |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| Number Of Network (RJ 45) Por | 4 |
| Multi SIM Supported | No |
| Number Of Broadband (RJ 45) P | 1 |
| Number Of External Antennas | 2 |
| Total Wireless Transmission S | 150 MB/s |
| Wi Fi Generation | 2001-05-01T05:00:00.000Z |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Height | 1.3" |
| Width | 6.7" |
| Depth | 4.4" |
| Brand Name | Linksys |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Linksys |
| Product Model | E5400 |
| Product Name | WiFi Router Dual-Band AC1200 (WiFi 5) |
| Manufacturer Part Number | E5400 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>The AC1200 Dual-Band WiFi 5 router with enhanced 1.2 Gbps speeds, delivers even more power, speed, range, and security for your ever increasing networking needs.</p> <ul> <li>Reliable enhanced speed WiFi at an affordable price</li> <li>Double the bandwidth lets you surf, email, chat, stream, game and browse at a rapid pace</li> <li>Easy setup with browser-based installation on an iPad, tablet, smartphone, or computer</li> </ul> <b><b>FEATURES<br /></b></b> <p><b>POWERFUL, OPTIMIZED WIFI SPEEDS</b></p> <p>Featuring enhanced 1.2 Gbps speeds, the Linksys AC1200 Dual-Band WiFi 5 Router delivers even more power, speed, range, and security for your ever-increasing networking needs. This powerful router lets you stream HD, surf, email, game, listen to music, browse, and chat, all at once.<br /><br /><b>DUAL-BAND WIFI PERFORMANCE</b></p> <p>With its dedicated 2.4 GHz and 5 GHz bands, the AC1200 Dual-Band WiFi 5 Router doubles the bandwidth to maximize throughput while keeping interference to a minimum. The result is a stable, reliable connection across all your devices.<br /><br /><b>SETS UP IN MINUTES</b></p> <p>This router uses a browser-based installation that requires no CD. Using an iPad, tablet, smartphone, or computer, you can be online in minutes.<br /><br /><b>KEEPS YOUR NETWORK SAFE</b></p> <p>Featuring WPA2 encryption and an SPI firewall, the AC1200 Dual-Band WiFi 5 Router uses advanced security technologies to help keep your network safely connected.<br /><br /><b>CONNECT WITH THE PUSH OF A BUTTON</b></p> <p>Easy push-button WiFi connection (WPS) allows you to add devices to your WiFi network with just the push of a button.<br /><br /><b>CUSTOMIZE AND MANAGE YOUR HOME WIFI</b></p> <ul> <li><b><b>Guest Access:</b></b> Create a separate, password-protected Wi-Fi network for up to 10 guests and easily share the password.</li> <li><b><b>Parental Controls:</b></b> Ensure a safe Internet experience for your kids. Restrict access to inappropriate or distracting content, control usage, and block specific devices from accessing the Internet.</li> </ul> <b>FAST ETHERNET PORTS FOR HIGH-SPEED DATA TRANSFERS</b> <p>With its four Fast Ethernet ports, the AC1200 Dual-Band WiFi 5 Router supports fast wired connections and enables quick file transfers.</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 6.07 oz |













