Linksys E2500 Wi-Fi 4 Ieee 80211n Ethernet Wireless Router
Login to View Prices
Linksys E2500 Wi-Fi 4 IEEE 802.11n Ethernet Wireless Router – 2.40 GHz ISM Band – 5 GHz UNII Band – 75 MB/s Wireless Speed – 4 x Network Port – 1 x Broadband Port – USB – Fast Ethernet – Desktop
Additional information
| Brand | Linksys |
|---|---|
| Product Type | Wireless Router |
| Broadband Transmission Techno | Ethernet |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| USB | Yes |
| Number Of Network (RJ 45) Por | 4 |
| Number Of Broadband (RJ 45) P | 1 |
| Total Wireless Transmission S | 75 MB/s |
| Wi Fi Generation | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Height | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 6.2" |
| Depth | 4.5" |
| Product Series | E |
| Brand Name | Linksys |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Linksys |
| Product Model | E2500 |
| Product Name | E2500 N600 Dual-Band Wi-Fi Router |
| Manufacturer Part Number | E2500-4B |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p><b>UP TO N300 + N300 MBPS SPEED</b></p> <p>N600 (300 + 300 Mbps) dual-band wireless router brings speed and reliability to your Wi-Fi connection.</p> <p><b>SIMULTANEOUS DUAL BAND (2.4 + 5 GHZ)</b></p> <p>Delivers a stronger connection at a wider range than a single band.</p> <p><b>ADVANCED WIRELESS SECURITY</b></p> <p>Safeguard your network with wireless WPA/WPA2 encryption and an SPI firewall.</p> <p><b>QOS TRAFFIC MANAGEMENT</b></p> <p>Reduce buffering by prioritizing high bandwidth activities.</p> <p><b>PARENTAL CONTROL</b></p> <p>Schedule kids' time online and manage their online activity from anywhere with Linskys Connect technology.</p> <p><b>GUEST ACCESS</b></p> <p>Create a guest network with a unique password for convenient and secure guest access.</p> <p><b>EASY SETUP</b></p> <p>Installation in only 3 steps with Linksys Connect.</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |
Linksys E2500 Wi-Fi 4 Ieee 80211n Ethernet Wireless Router
Login to View Prices
Linksys E2500 Wi-Fi 4 IEEE 802.11n Ethernet Wireless Router – 2.40 GHz ISM Band – 5 GHz UNII Band – 75 MB/s Wireless Speed – 4 x Network Port – 1 x Broadband Port – USB – Fast Ethernet – Desktop
Additional information
| Brand | Linksys |
|---|---|
| Product Type | Wireless Router |
| Broadband Transmission Techno | Ethernet |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11n |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Ethernet Technology | Fast Ethernet |
| USB | Yes |
| Number Of Network (RJ 45) Por | 4 |
| Number Of Broadband (RJ 45) P | 1 |
| Total Wireless Transmission S | 75 MB/s |
| Wi Fi Generation | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Height | 2001-01-01T06:00:00.000Z |
| Width | 6.2" |
| Depth | 4.5" |
| Product Series | E |
| Brand Name | Linksys |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Linksys |
| Product Model | E2500 |
| Product Name | E2500 N600 Dual-Band Wi-Fi Router |
| Manufacturer Part Number | E2500-4B |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p><b>UP TO N300 + N300 MBPS SPEED</b></p> <p>N600 (300 + 300 Mbps) dual-band wireless router brings speed and reliability to your Wi-Fi connection.</p> <p><b>SIMULTANEOUS DUAL BAND (2.4 + 5 GHZ)</b></p> <p>Delivers a stronger connection at a wider range than a single band.</p> <p><b>ADVANCED WIRELESS SECURITY</b></p> <p>Safeguard your network with wireless WPA/WPA2 encryption and an SPI firewall.</p> <p><b>QOS TRAFFIC MANAGEMENT</b></p> <p>Reduce buffering by prioritizing high bandwidth activities.</p> <p><b>PARENTAL CONTROL</b></p> <p>Schedule kids' time online and manage their online activity from anywhere with Linskys Connect technology.</p> <p><b>GUEST ACCESS</b></p> <p>Create a guest network with a unique password for convenient and secure guest access.</p> <p><b>EASY SETUP</b></p> <p>Installation in only 3 steps with Linksys Connect.</p> |
| Limited Warranty | 1 Year |

















