Linksys Dual Band Ieee 80211 Abgnacax 180 Gbits Wireless Range Extender
Login to View Prices
Linksys Dual Band IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax 1.80 Gbit/s Wireless Range Extender – 2.40 GHz, 5 GHz – MIMO Technology – 1 x Network (RJ-45) – Gigabit Ethernet – Wall Mountable
Additional information
| Brand | Linksys |
|---|---|
| Product Type | Wireless Range Extender |
| Network Band | Dual Band |
| Frequency Band | 5 GHz |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11 a/b/g/n/ac/ax |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number Of Network (RJ 45) Por | 1 |
| MIMO Technology | Yes |
| Beamforming Technology | Yes |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Height | 5.1" |
| Width | 3.9" |
| Depth | 2001-02-01T06:00:00.000Z |
| Wireless Transmission Speed | 1.80 Gbit/s |
| Brand Name | Linksys |
| Form Factor | Wall Mountable |
| Manufacturer | Linksys |
| Product Name | Dual-Band WiFi 6 Range Extender |
| Manufacturer Part Number | RE7350 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p><b>FEATURES, </b><b>Bring WiFi 6 speed to every corner of your home</b></p> <p></p> <p>Our RE7350 WiFi 6 range extender delivers fast speeds and greater range for a greater number of devices. Get better coverage and a stronger WiFi signal in more places throughout your home with enhanced WiFi 6 technology. It's easy to set up, uses Spot Finder technology to help find the best location, and enables your device to automatically switch to the strongest WiFi signal as you move around your house when paired with a Max-Stream Router, Linksys Mesh Router, or Velop system.With a smooth and stable signal extended to more parts of your home, everyone can stream, game, and tweet without interruption, wherever they are. And with built-in AP Mode, you can upgrade your existing ISP network to WiFi 6 quickly and easily.</p> <p><b>Efficient, Worry-Free WiFi 6</b></p> <p>The solid connectivity and speed of WiFi 6 is a great value. Everyone in the house will appreciate next-gen networking with higher speeds for more devices. Your connected home will be smarter, more efficient and worry free.</p> <p><b>Easy to Set Up, Easy to Use</b></p> <p>Use Push-Button Connect to sync your range extender with your router, or easily add devices to your network.</p> <p><b>Simultaneous Dual-Band Streaming</b></p> <p>Wireless signals transmitted on 2.4 GHz and 5GHz simultaneously allow for the strongest connection possible.</p> <p><b>Works with Any Router</b></p> <p>Compatible with all routers, even those from service providers, with no need to modify your router settings.</p> <p><b>Beamforming Technology</b></p> <p>The extender focuses WiFi signals to your devices to give you optimal performance.</p> <p><b>More Bandwidth with MU-MIMO</b></p> <p>Multiple users can enjoy multiple devices without lag or buffering.</p> <p><b>Convenient Ethernet Port</b></p> <p>Get the most speed possible in an extended range. A gigabit Ethernet port offers a wired connection to your WiFi network.</p> <p><b>Access Point Mode</b></p> <p>Wire your Range Extender directly to your router, switch, or ISP hardware to upgrade your network to WiFi 6.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1068615469.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Package Contents | <ul> <li>Dual-Band WiFi 6 Range Extender</li> <li>Quick Start Guide</li> <li>Regulatory and Warranty Documentation</li> <li>1-Year Limited Warranty</li> </ul> |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Weight (Approximate) | 10.72 oz |














