Linksys Dual-Band AX5400 WiFi 6 Router (E9450) – 2.40 GHz ISM Band – 5 GHz UNII Band – 4 x Antenna(4 x Internal) – 691.20 MB/s Wireless Speed – 4 x Network Port – 1 x Broadband Port – USB – Gigabit Ethernet – Desktop
Additional information
| Brand | Linksys |
|---|---|
| Product Type | Wireless Router |
| Broadband Transmission Techno | Ethernet |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Encryption Standard | WPA2-PSK |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| USB | Yes |
| Number Of Network (RJ 45) Por | 4 |
| Number Of Broadband (RJ 45) P | 1 |
| Total Number Of Antennas | 4 |
| Number Of Internal Antennas | 4 |
| Firewall Type | SPI |
| Total Wireless Transmission S | 691.20 MB/s |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Height | 2.6" |
| Width | 8.7" |
| Depth | 6.2" |
| Brand Name | Linksys |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Linksys |
| Product Model | E9450 |
| Product Name | Dual-Band AX5400 WiFi 6 Router (E9450) |
| Manufacturer Part Number | E9450 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p><b>FEATURES, GREAT FOR: GAMING AND STREAMING<br /></b></p> <p>The Linksys Dual-Band AX5400 WiFi 6 router (E9450) covers 2800 square feet and handles 30+ devices at speeds up to 5.4 Gbps. This compact Dual-Band router lets you surf, stream, and game all at the same time to keep you connected to the things that matter most. With Parental Controls and separate Guest Access, your network will always remain safe and secure. Easily add devices to your network with a push of the WPS button.<br /><br /><b>WIFI 6 TECHNOLOGY<br /></b></p> <p>WiFi 6 technology gives you faster speeds and increased ranges for more devices.</p> <p><b>DUAL-BAND WIFI YOU CAN COUNT ON</b></p> <p>5.4 Gbps and dual bands let you surf, stream, game, and chat without losing a connection.</p> <p><b>EASY SETUP</b></p> <p>Just use your smart phone, iPad, tablet, or computer browser to setup the E9450 in minutes.</p> <p><b>SMARTER SECURITY</b></p> <p>Separate Guest Access, your network will always remain safe and secure.</p> <p><b>PUSH BUTTON CONNECT</b></p> <p>Easily add devices to your network with a push of the WPS button.</p> <p><b>24/7 SUPPORT</b></p> <p>If you've got WiFi questions, we're here with a friendly support staff available by phone or online.</p> <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1072281278.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Package Contents | <ul> <li>Dual-Band AX5400 WiFi 6 Router (E9450)</li> <li>Ethernet Cable</li> <li>Power Adapter</li> <li>Regulatory and Warranty Documentation</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 2.43 lb |













