Linksys Atlas Pro 6 Mx5501 Wi-Fi 6 Ieee 80211ax Ethernet Wireless Router
Login to View Prices
Linksys Atlas Pro 6 MX5501 Wi-Fi 6 IEEE 802.11ax Ethernet Wireless Router – Dual Band – 2.40 GHz ISM Band – 5 GHz UNII Band – 5 x Antenna(5 x Internal) – 675 MB/s Wireless Speed – 3 x Network Port – 1 x Broadband Port – Gigabit Ethernet – Desktop
Additional information
| Brand | Linksys |
|---|---|
| Product Type | Wireless Router |
| Network Band | Dual Band |
| Broadband Transmission Techno | Ethernet |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Encryption Standard | WPA2-PSK |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number Of Network (RJ 45) Por | 3 |
| Number Of Broadband (RJ 45) P | 1 |
| Total Number Of Antennas | 5 |
| Number Of Internal Antennas | 5 |
| Virtual Assistant Supported | Alexa |
| Total Wireless Transmission S | 675 MB/s |
| Wi Fi Generation | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Wi Fi Mesh System | Yes |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Brand Name | Linksys |
| Form Factor | Desktop |
| Manufacturer | Linksys |
| Product Model | MX5501 |
| Product Name | Atlas Pro 6: Dual-Band Mesh WiFi 6 System, 1-Pack |
| Product Line | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer Part Number | MX5501 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p><b>FEATURES </b>, <b>A Better WiFi Has Arrived</b></p> <p>Linksys Atlas Pro 6 with Velop Intelligent Mesh is a dual-band WiFi 6 router that simultaneously delivers premium performance to more than 30 devices per node. Access to 160 MHz unleashes the true power of WiFi 6 technology-the least-congested channels on the 5GHz band offer incredibly fast connectivity. With easy setup, advanced security and parental controls, Linksys Atlas Pro 6 is an essential upgrade to any home.</p> <b><b>Powerful Mesh Coverage<br /></b></b> <p>Velop Intelligent Mesh technology combined with WiFi 6 is designed to deliver gigabit WiFi speeds to every corner of your home, including the backyard and outdoor smart home devices.</p> <b><b>160 MHz Capable<br /></b></b> <p>Access to 160 MHz unleashes the true power of WiFi 6 technology-these are the least congested channels available on the 5GHz band and offer incredibly fast connectivity. Faster peak data rates allow work-from-home, online learning, streaming, and gaming devices to operate simultaneously without diminished bandwidth.</p> <b>Industry-Leading Technology</b> <p>The Qualcomm Immersive Home 216 Platform delivers the ultimate WiFi 6 experience. This next-generation technology transforms home and business WiFi with its wire-like stability and blazing-fast performance.</p> <p><b>Up to 4x More Capacity</b></p> <p>The Linksys Atlas Pro 6 Dual-Band WiFi 6 Mesh system uses the latest WiFi 6 (802.11ax) standard to deliver true gigabit mesh WiFi speeds throughout your entire home, up to 5.4 Gbps with 6-stream connectivity.</p> <b>Easy Setup and Control</b> <p>It's simple to set up, lets you access your network from anywhere, and view or prioritize which connected devices are using the most WiFi-all from the free Linksys app.</p> <p><b>Works with all Internet Providers</b></p> <p>Works with all Internet Service Providers and is 100% backwards compatible with WiFi 5 and older devices.</p> <p><b>Alexa Wi-Fi Access</b></p> <p>With Alexa, you can easily manage Wi-Fi access for devices and individuals in the home, taking focus away from screens and back to what's important. Say commands like "Alexa, turn off Timmy's Wi-Fi", when it's time for dinner or "Alexa, enable guest Wi-Fi" when you have people over.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Weight (Approximate) | 1.50 lb |

















