Linksys Atlas 6: Dual-Band Mesh WiFi 6 System, 3-Pack – Dual Band – 2.40 GHz ISM Band – 5 GHz UNII Band – 3 x Antenna(3 x Internal) – 384 MB/s Wireless Speed – 3 x Network Port – 1 x Broadband Port – Gigabit Ethernet
Additional information
| Brand | Linksys |
|---|---|
| Product Type | Wireless Router |
| Network Band | Dual Band |
| Broadband Transmission Techno | Ethernet |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| ISM Band | Yes |
| UNII Band | Yes |
| ISM Maximum Frequency | 2.40 GHz |
| UNII Maximum Frequency | 5 GHz |
| Encryption Standard | WPA2 |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number Of Network (RJ 45) Por | 3 |
| Number Of Broadband (RJ 45) P | 1 |
| Total Number Of Antennas | 3 |
| Number Of Internal Antennas | 3 |
| Firewall Type | SPI |
| Total Wireless Transmission S | 384 MB/s |
| Wi Fi Generation | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Wi Fi Mesh System | Yes |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Height | 7.3" |
| Width | 3.4" |
| Depth | 3.4" |
| Brand Name | Linksys |
| Manufacturer | Linksys |
| Product Model | MX2003 |
| Product Name | Atlas 6 Dual-Band Mesh AX3000 Wi-Fi 6 System |
| Product Line | 2001-06-01T05:00:00.000Z |
| Manufacturer Part Number | MX2003 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Atlas 6 Dual-Band Mesh Wi-Fi 6 System supplies higher speeds for streaming and gaming. Intelligent mesh creates more coverage for multiple devices. Easily add more nodes to expand coverage. It has 160 MHz channels for more power and a stronger connection. System sends and receives multiple streams of data simultaneously, providing four times more Wi-Fi capacity. Coverage includes up to 2, 000 square feet for 25 or more devices with a speed up to 3.0 Gbps. Dual-band speed is 2.4 GHz to 5 GHz and supports 600 plus 2400 Mbps. Automatic software updates, parental controls and separate guest access keep your network safe, secure and up-to-date. Qualcomm Immersive Home 214 Platform technology delivers Wi-Fi with stability and extremely fast performance. Use the Linksys App to set up, control and monitor your Wi-Fi. Router is tested by 25 real world tests by the Linksys Life Lab for optimum reliability. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1073424771.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 3 |
| Package Contents | <ul> <li>Atlas 6 Dual-Band Mesh AX3000 Wi-Fi 6 System</li> <li>Quick Start Guide</li> <li>Ethernet Cable</li> <li>Power Adapter</li> <li>Regulatory and Warranty Documentation</li> </ul> |
| Limited Warranty | 1 Year |

















