Linen-Like Guest Towels, 1-Ply, 12 x 17, White, 125 Towels/Pack, 4 Packs/Carton
Login to View Prices
202 in stock
SKU:
HFM856499
Categories: Janitorial & Sanitation, Towels, Tissues & Dispensers
Linen-like paper construction delivers an excellent balance between luxurious feel and cleanup convenience. Ultra soft, highly absorbent towels lend themselves to hand and face drying. Hygienic, use-once design.
Additional information
| Weight | 7.4130 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.38 × 9.25 × 9.13 in |
| Width | 12" |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Scent | Unscented |
| Towel/Wipe Type | Folded Towels |
| Ship Class Code | C |
| Application | Hand Washing |
| Product Packaging | Pack |
| Material(s) | Paper |
| Number of Plies | 1 |
| Global Product Type | Multifold Paper Towels |
| Number of Towels/Wipes Per | 125 |
| Length | 17" |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 076455232037 |
| MPN | 856499 |
| Brand | Hoffmaster® |
Be the first to review “Linen-Like Guest Towels, 1-Ply, 12 x 17, White, 125 Towels/Pack, 4 Packs/Carton” Cancel reply










Reviews
There are no reviews yet.