Linear Low-Density Can Liners, 33 gal, 1.5 mil, 33″ x 39″, Black, Flat Pack, 250/Carton
Login to View Prices
Maintain a clean and tidy environment. Ultra-durable, linear low-density polyethylene can liners are more likely to stretch than they are to tear or split, making them perfect for industrial and commercial applications where sharp, heavy and/or wet waste may be present, and Heritage Linear Low-Density Can Liners provide one of the best performance profiles in the industry. Their star-sealed bottom more evenly distributes their contained weight while minimizing the potential for leaks, allowing for the smooth collection and transport of refuse without fear of causing a mess. Puncture-resistant.
Additional information
| Weight | 23.7600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.50 × 5.03 × 13.00 in |
| Minimum Volume Capacity | 30 gal |
| Waste Bag Thickness | 1.5 mil |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Black |
| Waste Bag Closure Type | Open-Face |
| Waste Bag Material(s) | Linear Low-Density Polyethylene (LLDPE) |
| Scent Indicator | No |
| Bottom Seal | Star |
| Flat Pack/Roll | Flat Pack |
| Commercial/Consumer Use | Commercial Use |
| Global Product Type | LDPE Waste Can Liners |
| Ship Class Code | B |
| Grade | Extra Heavy-Duty |
| Width | 33" |
| Maximum Volume Capacity | 33 gal |
| Maximum Volume Range | 31 to 40 gal |
| Color Family | Black |
| Height | 39" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 098241143839 |
| MPN | H6639AK |
| Brand | Heritage |











Reviews
There are no reviews yet.