LightTouch Heavy-Duty Stapler, 120-Sheet Capacity, Gray
Login to View Prices
Staple up to 120 sheets at once, while using 50% less effort. Reduced-effort heavy-duty stapler is much easier to use on big jobs. Features a jam-clearing knob and antimicrobial product protection. 100% Performance Guarantee when used with LightTouch® Heavy-Duty staples.Package Includes: (500) Staples
Additional information
| Weight | 3.9600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 8.25 × 5.12 in |
| Staple Loading | Front |
| Tacking | No |
| Color(s) | Gray |
| Throat Depth | 2.75" |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Sheet Capacity | 120 |
| Type of Staple Used | LightTouch™ Heavy-Duty |
| Footnote 1 | All sheet capacities are based on 20-lb. bond |
| Material(s) | Metal |
| Crown Size | 0.5" |
| Power Source(s) | Manual |
| Staple Capacity | Full Strip (210 Staples) |
| Package Includes | (500) Staples |
| Replacement Staples | Swingline® 90009 |
| Color Family | Gray |
| Global Product Type | High Capacity Staplers |
| Leg Size | 0.63" |
| High Capacity Stapling | Yes |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Flat Clinch Plate | No |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 074711900102 |
| MPN | S7090010C |
| Brand | Swingline® |











Reviews
There are no reviews yet.